Irak'ın kuzeyindeki operasyon İran'a da mesaj

Irak'ın kuzeyindeki Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları tüm hızıyla sürüyor. Ankara’nın bu adımının farklı dinamikleri olduğuna anlatan uzmanlar, Mehmetçik’i hedef alan İran destekli grupların da bu operasyondan etkileneceği görüşünde...

Irak'ın kuzeyindeki operasyon İran'a da mesaj

Türkiye hafta sonuna Irak’ın kuzeyine başlatılan operasyon haberiyle uyandı. Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım ismini taşıyan harekatların karadan ve havadan eş zamanlı olarak icra edildiği bilgisi paylaşıldı.

Milli Savunma Bakanı Akar’ın kuvvet komutanlarıyla bizzat takip ettiği harekatta tabii ki öncelikli amaç terör örgütünün bölgedeki varlığını hedef almak. Emekli Tuğgeneral, İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fahri Erenel, operasyonun diğer hedeflerine dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

3 yıldır kesintisiz sürüyor

Sürecin ‘terörle mücadele’ ayağında bu operasyonun çok da şaşırtıcı olmadığını söyleyen Erenel, güvenlik güçlerinin özellikle son 3 yılda ‘kesintisiz mücadele’ yaklaşımıyla bu tür adımları attığını anlatıyor. Erenel’in burada özellikle belirttiği husus, TSK’nın geçmiş dönemde ‘baharı bekleme’ stratejisinin günümüzde 4 mevsim boyunca 7/24 şeklinde devam ediyor oluşu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103