BM temsilcisinden "Suriye" açıklaması: Anlaşmaya çok yakınız

BM'nin Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Suriye'de yaptığı açıklamada "Anayasa Komitesi'nin kurulmasına ilişkin bir anlaşmaya çok yakınız" diye konuştu.

BM temsilcisinden "Suriye" açıklaması: Anlaşmaya çok yakınız

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Şam'da yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada "Anayasa Komitesi'nin kurulmasına ilişkin bir anlaşmaya çok yakınız" ifadelerini kullandı.

Pedersen, Moskova'da Rus yetkililerle yaptığı görüşmelerin ardından Suriye'nin başkenti Şam'a giderek, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim'le görüştü.

Görüşmenin ardından kısa bir açıklama yapan Pedersen, "Geniş kapsamlı bir siyasi sürecin önünü açacak Anayasa Komitesi'nin kurulmasına ilişkin bir anlaşmaya çok yakınız" dedi.

SURİYE'DEN AÇIKLAMA

Suriye Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise "Ciddi anlamda gelişme kaydedildiği" belirtilse de, Anayasa Komitesi'nin tamamen Suriye'nin kendi meselesi olduğuyla ilgili tutumunu korudu.

ANAYASA KOMİTESİ

Ocak 2018'de Rusya'nın Soçi kentinde muhalifler ve Esad rejimi temsilcilerinin bir araya geldiği, ancak katılımcı listesi sebebiyle olaylı geçen konferansta, 150 kişiden oluşacak bir Anayasa Komitesi kurulması kararı çıkmıştı.

50 üyesi bağımsızlar, 50 üyesi muhalifler ve 50 üyesi de Beşar Esad yönetimi tarafından seçilmesi kararlaştırılan komite için, bazı isimler verildi. BM öncülüğünde oluşturulacak ve çalışmalarına başlayacak komite için muhalifler ve rejim yanlılarının isimlerinde büyük oranda uzlaşma sağlanırken, bağımsızların belirlenmesi çalışmaları sürüyor.

TÜRK VE RUS YETKİLİLER GÖRÜŞTÜ

Pederson Şam'dayken, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, Ankara'da Rusya'nın Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev'le bir araya geldi. Görüşmede Anayasa Komitesi'nin oluşturulması ve bir an önce ilan edilmesi gündeme geldi.

Kalın, Ankara'nın Suriye'deki çatışmaların "Suriye'nin toprak bütünlüğü korunarak çözüme ulaşması" yönündeki tutumunu koruduğunu da Rus yetkiliye iletti.

İDLİB MESELESİ

Her iki görüşmede de, İdlib'de Suriye ordusu ve Rus ordusunun yürüttüğü operasyonlar da gündeme geldi. Pedersen, "Elbette ki İdlib'deki durumu da görüştük. Umuyoruz ki burada da istikrar sağlanır ve Rusya ile Türkiye arasındaki anlaşma yeniden uygulanabilir." dedi.

Rusya ve Türkiye, İdlib'de cihatçıların çekilmesini gerektiren silahlardan arındırılmış bölge oluşturulması konusunda Eylül ayında anlaşmıştı. Ardından iki ülkeyle birlikte İran da İdlib gerginliği azaltma bölgesinde askeri gözlem noktaları oluşturdu.

İdlib'deki rejim bombardımanı sırasında 27 Haziran'da Türk gözlem noktası da vurulmuş, bir asker hayatını kaybetmişti. Savunma Bakanlığı, saldırının "kısıtlı olduğunu" düşündüğü açıklaması yapmıştı.

Türkiye'den Suriye sınırlarına düzenli olarak yapılan askeri sevkiyatın yoğunluğu ise, son birkaç haftada arttı.

Özellikle Şanlıurfa'daki sınır birliklerine yapılan takviye; İdlib'e ve Türkiye'nin operasyon yaptığı Afrin ve Cerablus bölgelerine açılan sınır kapılarından Suriye'ye geçen tanklar, obüs topları ve zırhlı personel taşıyıcılar, neredeyse her gün bölgedeki ajanslar tarafından görüntüleniyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 12:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7