BMGK Üyesi 5 Ülkeden İsrail'e Çağrı: Yasa Dışı Yerleşime Son Verin

ABD'nin Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimlerini artık yasa dışı olarak görmediklerini duyurmasının ardından BMGK üyesi 5 ülkeden açıklama geldi.

BMGK Üyesi 5 Ülkeden İsrail'e Çağrı: Yasa Dışı Yerleşime Son Verin

ABD'nin Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimlerini artık yasa dışı olarak görmediklerini duyurmasının ardından BMGK üyesi 5 ülkeden açıklama geldi. İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika ve Polonya, işgal altındaki Filistin topraklarındaki tüm yerleşim faaliyetlerinin uluslararası hukuka göre yasa dışı olduğunu açıkladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyesi 5 Avrupa Birliği (AB) ülkesi İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika ve Polonya, İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarındaki tüm yerleşim faaliyetlerinin uluslararası hukuka göre yasa dışı olduğunu, iki devletli çözümü ve kalıcı barışı yıprattığını bildirdi. BMGK kasım dönem başkanı İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce, Konseyde Filistin sorunu ve Orta Doğu'daki gelişmelerin ele alınacağı oturum öncesi, AB üyesi 5 ülke adına ortak açıklama yaptı. Pierce, İsrail'in Filistin'deki yerleşim birimlerine yönelik tutumlarının değişmediğini söyledi.

"TÜM YERLEŞİM FAALİYETLERİNE SON VERİN"

İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarındaki tüm yerleşim faaliyetlerinin uluslararası hukuka göre yasa dışı olduğunu, iki devletli çözümü ve kalıcı barışı yıprattığını belirten Pierce, İsrail'e tüm yerleşim faaliyetlerine son vermesi çağrısı yaptı. Pierce,  Batı Şeria'nın olası ilhakına yönelik çağrıların ise endişe verici olduğunu ifade ederek, "Gerçekçi ve uygulanabilir tek yol olan müzakere edilmiş iki devletli çözüm sürecini desteklemeye devam edeceğiz." dedi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7