Bingöl Üniversitesi büyümeye devam ediyor

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, çevre üniversitelerin de desteğiyle bölgede iyi bir üniversite olmaya çalıştıklarını söyleyerek, kaliteyi artıra bilmek için çaba sarf ettiklerini belirtti.

Bingöl Üniversitesi büyümeye devam ediyor

“Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” Projesinde pilot üniversite seçilen Bingöl Üniversitesi başarılı çalışmalara imza atmaya devam ediyor.

8 Fakülte, 4 Enstitü, 2 Yüksekokul ve 5 Meslek Yüksekokulu ile Bingöl’de tüm hızıyla eğitim ve öğretimine devam eden Bingöl Üniversitesi her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak da üniversitenin biraz daha gelişmesi için ekibiyle birlikte yoğun çaba sarf ediyor. Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak Bingöl üniversitesi ve üniversitenin durumu hakkında Kanal Fırat Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık ve elazigsonhaber.com İnternet Haber Sitesi Haber Müdürü Furkan Dilaver'e bilgi verdi. 

“İLERİYE DOĞRU HEDEFLERİMİZ VAR”

Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Üniversite gelişmekte olan bir üniversite bulunduğu konum itibariyle de iyi bir yerde. Çünkü bir tarafımızda Elazığ diğer tarafımızda Erzurum, diğer tarafta Muş, diğer tarafta da Diyarbakır var. Tam odak noktada. Etrafımızda güçlü üniversiteler var. Elbette Fırat, Atatürk ve Diyarbakır gibi üniversiteler ama bunlara rağmen bunların da desteğiyle çünkü bazen işbirliği gerekiyor. İyi bir üniversite olmaya çabalıyoruz. Hedeflerimiz var ileriye doğru, gittiğimizi düşünüyoruz. 16 bin civarında öğrencimiz var. Toplam personellide işin içine kattığımızda 17 binin üzerinde insan var üniversitede. Doğal olarak bunların şehre de katkıları var. Birbirlerini etkileyerek olumlu bir takım gelişmeler yapma konusunda da etkileri var. Bu noktada üniversitemizin önümüzdeki zamanlarda çok daha iyiye doğru gideceğini ümit ediyoruz. Çünkü 5 pilot üniversiteden biriyiz. Pilot üniversite olarak seçildiğimizden bu yana ciddi projelerimiz var” ifadelerini kullandı.

“PİLOT ÜNİVERSİTE OLDUĞUMUZ İÇİN DAHA FAZLA ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR”

Üniversite Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak “pilot üniversite olmanın sorumlulukları var” diyerek, “Sayın Cumhurbaşkanımız külliye ’de 5 tane pilot üniversiteyi açıklamıştı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da hatta Kırşehir’den bu yana yer alan tek üniversiteyiz. O noktada tabi sorumluluğumuzda var. Tabi biz madem bu bölgede pilot olarak seçilen bir üniversiteyiz daha fazla çalışmamız gerekiyor. Bu bilinçle çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Akademik olarak da öğretim üyesi açısından, öğrenci açısından güzel bir durumda olduğumuzu düşünüyoruz. Elbette mükemmeliyet yok, mükemmeliyete yaklaşmak var. Mükemmel olan Allah’tır. Ama eksiklerimiz olmakla birlikte iyiye doğru gidiyoruz. Fakültelere baktığımızda 8 tane fakültemiz var. Fakültelerin doluluk oranı açısından da bir sıkıntımız yok. Diş hekimliğine henüz öğrenci almadık ama bu yıl için inşallah öğrenci almayı hedefliyoruz. Çünkü Öğretim üyemizi aşağı yukarı tamamlamış olduk. Beden eğitimini biz geçen yıl açmıştık. 240 tane de öğrenci almıştık. Fen edebiyat, sağlık bilimleri, iktisat, mühendislik, ilahiyat, ziraat, veterinerlik olmak üzere toplam 8 tane fakültemiz var. 2 tane yüksekokulumuz, 5 tane de meslek yüksekokulumuz var. Önümüzdeki zamanlarda tabi daha da büyüyecek üniversite ama büyümenin yanında asıla olması gereken kalite. Biz de bu noktada üniversitemizin kalitesini arttırmak için çabalıyoruz. Gerek öğrencilerimize ek dersler olsun, gerek başka illerden başka üniversitelerden öğretim üyelerini buraya konferansçı olarak çağırmak olsun, gerek üniversite ve bölge ile ilgili projeler solsun. Bu noktada da çalışmalar içerisindeyiz. İleriki zamanlarda çok daha iyi bir konuma geleceğiz diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“KAMPÜS FİZİKİ ANLAMDA TAMAMEN HAZIR OLACAK”

Üniversite kampüsünün şehrin merkezinde olmasının öğrenciler için avantaj olacağını vurgulayan Rektör İbrahim Çapak, “Kampüsümüz güzel bir kampüs, şehrin içinde dolayısıyla bu öğrenci açısından bir avantajdır. Şehir içinde olduğu için ulaşımı kolay. Yapısını fiziki anlamda da tamamlamış bir kampüs. Hemen bitişiğimizde bulunan ormanlık alan var. O alanı da üniversitemize katmış olduk. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde etrafını çevireceğiz. Kampüs fiziki anlamda tamamen hazır hale gelecek. Tabi ki bir takım eksiklikler olabilir. Çünkü kültürel faaliyetler olsun, gençlik merkezleri olsun bunlara dair yapılacaklar var. Ama önümüzdeki zamanlarda ufak tefek görülen eksiklerimizi de gidereceğiz Allah’ın izniyle çok daha iyi noktaya gideceğiz. Öğrenci huzurlu çünkü şehir huzurlu. Huzurlu olduğu içinde gelen öğrenci memnun kalıyor. Belki öğrenci gelene kadar bir ön yargıya sahip olabilir. Çünkü doğaldır. Sonuçta Doğu Anadolu bölgesinde bulunan bir iliz ama buraya geldikten sonra öğrenciler şehrin huzurunu gördükten sonra olumlu bakıyorlar ve şehrimizin reklamını yapıyorlar ve üniversitemizin reklamını yapıyorlar. Önümüzdeki zamanlarda bu olumlu intibaının üniversitemize çok şey katacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

“BAŞKA İLLERE ÖĞRENCİNİN GİTMESİ GEREKİYOR”

Öğrencilerin sadece kendi illerindeki üniversiteleri tercih etmemesi gerektiğinin öneminden bahseden Rektör İbrahim Çapak, “Maalesef sadece Bingöl değil Doğu Güneydoğu hatta İç Anadolu’daki üniversiteler dahil olmak üzere o üniversitelerin büyük bir kısmı neredeyse yerelleşiyor. Doğrusunu söylemek gerekirse bir problem olarak görüyorum çünkü artık çok üniversite var. Her ilde üniversite var ve her ilde özel üniversiteler var. Böyle olunca herkes kendi bulunduğu ili tercih etmeye çalışıyor. Bu güzel bir şey ama öbür taraftan da üniversal diyoruz üniversiteler için başka illerden öğrencinin gelmesi bu illerden de başka illere öğrencinin gitmesi gerekiyor. Bu yoğunluk maalesef yok. Yani çoğunlukla öğrencimiz Bingöl, Bingöl çevresinden oluşuyor ama Akdeniz’den de var, Marmara’dan da var, Karadeniz’den de var, İç Anadolu’dan da var. Gönül ister ki oralardan da buraya fazla öğrenci gelsin buradan da oraya gitsin. Bazen aklıma nitelikli fakülteler olsa acaba öğrenciler daha fazla gelir mi? Nitelikli fakültelerimiz var. Var olanlar niteliksiz anlamında söylemiyorum. Ama İstanbul’dan, İzmir’den, Bursa’dan öğrenciyi çekecek burada fakülteler olsa diye düşünüyorum. Öbür taraftan da bir de bakıyorum tabi oralarda özel üniversiteler de var. Alternatifler var öyle olunca öğrenci her halükarda bulunduğu yeri tercih ediyor. Fakat Türkiye’nin her yerinden öğrencimiz var. Her ne kadar yoğunluk kendi bölgemizden olsa da her yerden öğrenci geliyor ve eğitimini kolaylıkla yapıp dönebiliyor” diye söyledi.

“ESAS OLAN KALİTELİ BİR ÜNİVERSİTE OLMAK, NİTELİĞİ ARTTIRMAK”

Pilot Üniversite konusu olarak Tarım ve Havza alanında eğitim sistemi seçtiklerini belirten İbrahim Çapak, “Esas olan kaliteli bir üniversite olmak, niteliği arttırmak. Tabi diş hekimliği fakültemiz var ama öğrenci alacak pozisyonda değildik. Bu yıl inşallah onu alacağız Onun dışında program olarak açtığımız birçok program var. Güvenlik var, itfaiye var, doğal gaz ile ilgili olan var, yerel yönetimler var. Program olarak bakıldığı zaman birçok program var. Fakülte olarak düşünülürse önümüzdeki yıllarda özellikle pilot üniversite bağlamında bir eczacılık fakültemizin olmasını arzuluyoruz. Çünkü pilot üniversite konusu olarak tarım havza bazlı alanı seçmiş olduk. Bunun alt başlığı olarak da arı, arı ürünleri ve endemik bitkiler. Bingöl ve yöresinde endemik bitkiler çok fazla. Bingöl yöresinde bulunan, başka yerlerde olmayan bitkiler var. Bunu da özellikle botanikle uğraşan hocalarımız tespit ediyor. Onlarla ilgili yazdıkları birçok makale de var. Bu noktada eczacılık fakültesinin üniversitemize renk katacağını düşünüyorum. Çünkü pilot üniversite tamamlar halde olur. Bunun dışında Sütaş Bingöl’de kurulacak. Süt ürünleri ile ilgili bir takım programlarımız var. Yeni açtık, açacaklarımız var. Bir de yine endemik bitkiler bağlamında eczacılık hizmetlerine başlayacağız. Öyle bir program açtık belki önümüzdeki zamanlarda eczacılık fakültesinde doğru gidecek. Programlar açısından herhangi bir problemimiz yok. Birçok programımız var. Ama var olanları da biz daha da akademik olarak beslemeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÜNİVERSİTE HALKIN HİZMETİNDE”

Bingöl üniversitesinin ve kampüs alanının halka açıldığını ve bu kapsamda ortak programların yapıldığını ifade eden Rektör İbrahim Çapak, “Üniversite sonunda kadar kapıları halka açtı. STK’lar ve kurumlar kendi programlarını yaparken üniversitenin salonlarını kolaylıkla kullanabiliyorlar. Bunun dışında da ortak bir takım programlar da yapıyoruz. İşte İl Müftülüğümüzle yaptığımız bir panelimiz vardı. İstanbul üniversitesinden ve İzmir Müftüsü geldiler, İstanbul Üniversitesi İlahiyat fakültesi dekanı vardı. Valilikle ortak programlar yapıyoruz. Belediye ile ortak programlar yapıyoruz ve STK’larla yapıyoruz. Dolayısıyla üniversite halkın hizmetinde ve olması gerekende bu aslında bu noktada halkın hizmetinde olduğu için de doğrusu halk da teveccüh gösteriyor. Gönlümüz tabi daha da eğer varsa eksikliklerimiz bu noktada halka doğru onları da bir şekilde açmak ve eksiklerimizi onlarla birlikte gidermek” şeklinde konuştu.

“GELENLERİN ULAŞIMLA İLGİLİ BİR KAYGISI OLMAMALI”

Bingöl üniversitesini düşünen öğrenciler için, “şehir merkezinde bir üniversitenin öğrencilerin ulaşımı açısından rahatlık sağlayacağının” altını çizen Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çapak, “Bingöl üniversitesi iyi bir üniversite Bingöl şehri de huzurlu bir şehir. Her ne kadar çok büyük şehir olmasa da ama küçük şehrin de avantajları var. Ulaşım açısından bölge de bulunan komşu illerle ulaşım çok kolay. Elazığ’a 1 saat, Muş’a 50 dakika, Erzurum ve Diyarbakır’a 1 buçuk saatte ulaşabiliyorsunuz. İstanbul’a da 1 buçuk saatte ulaşabiliyorsunuz. Çünkü her gün uçak var İstanbul’a, Ankara’ya. Dolayısıyla artık bu teknolojinin geliştiği ortamda mesafeler kısaldı. İstanbul’da bir yerden bir yere giderken zorluk çekiyorsunuz ama buradan İstanbul’a 1 buçuk saatte gidebiliyorsunuz. O noktada öğrencinin veya öğretim üyesinin ulaşımla ilgili bir kaygısı olmamalı. Kolaylıkla tercih edebilmeli üniversiteyi ki öyle de oluyor. Gelenler de ulaşımla ilgili bir sorun olmadığını görüyorlar. Huzurlu bir şehir hakikatten ve ayrıca da misafirperver bir şehir. Gelen öğrenciyi de dışarıdan gelen misafiri de Bingöllüler bağırlarına basıyorlar. Bu noktada tercih edilebilecek ve zamanın bol olduğu bir üniversite. O açıdan da tercih edilebilir. Çünkü İstanbul’da bir yerden bir yere giderken gidiş gelişiniz en az 3 saattir. 3 saatte burada akademik çalışmalar verseniz veya bir öğrenci kendi derslerine verse o zaman ona yetiyor. Geri kalan zamanında dinlenebiliyor. Sportif veya kültürel bir takım aktiviteler yapabiliyor. O açıdan güzel bir yer. Gönül ister ki tabi ki daha güzel şeyler de olsun bunun için de çaba sarf ediyoruz. Öğrencinin de öğretim üyesinin de ve ilgili başka arkadaşlarında burayı tercih etmesinin mutluluk verici olacağını düşünüyorum. Geldiğiniz için size de teşekkür ediyorum. Üniversitemizin bölgede iyi bir üniversite, gelecekte daha çok vizyon sahibi bir üniversite olacağına inanıyor, zaten pilot üniversite olmamız ve şimdiden 16 bin civarında öğrencimiz olması akademik anlamda da birçok hocamızın nitelikli yayın üretiyor olması bunu göstermektedir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7