LGS sınav giriş belgesi nereden ve ne zaman alınır? Bakan açıkladı

LGS sınav giriş belgesi için büyük merak yaşanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından LGS adaylarına duyuru geldi. 20 Haziran 2020 tarihinde uygulanacak olan LGS sınavının giriş belgesi o gün alınacak...

LGS sınav giriş belgesi nereden ve ne zaman alınır? Bakan açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanacak olan LGS için geri sayım başladı. 2020 LGS sınavı hangi gün uygulanacak? Sınava girecek öğrencilerin sınav giriş belgeleri nereden alınacak? MEB tarafından yapılan duyuru öğrencilerin merakını giderecek. İşte LGS sınav giriş belgeleri ile ilgili muhakkak bilinmesi gerekenler...

LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ YAYIMLANDI

LGS kapsamında yapılacak merkezi sınavın giriş bilgileri "www.meb.gov.tr" internet adresi ile e-okul üzerinden yayımlandı.

LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ NEREDEN ALINACAK?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı:

"Öğrencilerin sınava giriş belgelerini 28 Mayıs’ta okullarından almaları gerekiyordu. Bu kuralı da kaldırdık. Öğrencilerin sınava giriş belgeleri sınavdan önce sınava girecekleri okuldaki sınıfta oturmaları gereken masaya konulacak. Yani öğrencinin sınav giriş belgesi ile ilgili bir kaygı duymasına gerek yok. Üçüncüsü de, geçerli kimlik belgesinde 15 yaş ve üzeri fotoğraf bulunması gerekiyordu. 15 yaşına girenlerin koronavirüs süreci dolayısıyla fotoğraflı kimlik belgesi çıkartmasında yaşanabilecek zorlukları göz önüne alarak 2020 LGS’de geçerli kimlik belgelerinde fotoğraf olma koşulunu çıkarttık."

LGS NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

Merkezî Sınav, 20 Haziran 2020 Cumartesi günü yurt içi ve yurt dışı tüm sınav merkezlerinde Türkiye saati ile

birinci oturum 09.30’da,

ikinci oturum 11.30’da

başlayacaktır.

LGS'DE KAÇ SORU VAR, SÜRE NE KADAR?

Sözel alanda 50 sorudan oluşan birinci oturum 75 dakika, sayısal alanda 40 sorudan oluşan ikinci oturum 80 dakika olarak uygulanacaktır.

Ek süre verilen özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerde;

Yabancı Dil alt testinden muaf olanların birinci oturumdaki toplam süresi 80 dakika,

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt testinden muaf olanların birinci oturumdaki toplam süresi dakika,

Yabancı Dil ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt testlerinden muaf olanların birinci oturumdaki toplam süresi 65 dakika olarak uygulanacaktır.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alt testinden muaf olan öğrencilerin birinci oturumdaki toplam süresi 60 dakika olarak uygulanacaktır.

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler en geç saat 09.00’da sınava girecekleri binada hazır bulunacaktır.

LGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

LGS sonuçları 16 Temmuz 2020 tarihinde açıklanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7