Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor? Kayıt için gerekli olan neler?

YKS yerleştirme sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Yaptıkları tercihler sonrasında üniversiteyi kazananlar, kayıt dönemini beklemeye başladılar. Üniversite kayıtları şahsen ve elektronik olarak yapılabilecek. Peki, üniversite kayıtları ne zaman başlıyor? Kayıt için gerekli belgeler nelerdir?

Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor? Kayıt için gerekli olan neler?

Üniversite tercih yerleştirme sonuçları dün belli oldu. 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında üniversite adayları tercihlerini yapmıştı. Dün açıklanan sonuçlar ile üniversiteyi kazananlar, kayıtlar ne zaman başlıyor ve üniversite kayıtları için gerekli olan belgeler nelerdir araştırmaya başladı.

KAYITLAR NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılabilecektir. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekmektedir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7