YKS'ye dair bilinmesi gerekenler

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), 15 Haziran'da başlıyor. YKS'ye takılarla girilebilecek, şehit ve gazi çocuklarından sınav ücreti alınmayacak.

YKS'ye dair bilinmesi gerekenler

Milyonlarca öğrencinin gireceği Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için başvurular dün başladı ve 6 Mart'a kadar devam edecek. Bu yılki sınav, geçen senelere göre birçok değişiklik içeriyor

İşte YKS'ye dair merak edilenler...

ŞEHİR VE GAZİ ÇOCUKLARI ÜCRETTEN MUAF

7 Mart 2019 saat 23.59' kadar başvurmayan adaylar, 19 Mart’ta geç başvurudan yararlanabilecek.

Her bir oturum için başvuru ücreti 50 TL. Geç başvuruda oturum ücreti 75 TL. Şehit eşi, çocuğu, gazi, gazi eşi ve gazi çocuğu ücret ödemeyecek.

YKS'ye dair bilinmesi gerekenler

2018 PUANI GEÇERLİ

2018-Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı 200 ve üzeri olanlar, istedikleri takdirde 2019-TYT’ye girmeden YKS’nin diğer oturumlarına katılabilecek.

Bu adaylardan sadece 2018-TYT puanı ile bir yükseköğretim kurumuna girmeyi planlayanlar da sınav başvurusunda bulunacak.

2019-YKS’de SAY, SÖZ, EA veya DİL puanıyla üniversiteye yerleşmek isteyenler, 2018-TYT puanı 200 ve üzeri olsa bile 2019-Alan Yeterlilik Testleri (AYT) veya 2019-Yabancı Dil Testi’ne (YDT) katılmak zorunda.

YKS'ye dair bilinmesi gerekenler

3 OTURUMLU SINAV

YKS, 3 oturumlu olacak. Birinci oturum TYT, herkes için zorunlu. Adaylar, ikinci oturum AYT’ye ve üçüncü oturum YDT’ye girebilecek.

TYT, 15 Haziran 2019 Cumartesi saat 10.15’te başlayacak ve 135 dakika sürecek. AYT, 16 Haziran Pazar saat 10.15’te başlayacak ve 180 dakika sürecek. YDT, 16 Haziran Pazar saat 15.45’te başlayacak ve 120 dakika sürecek.

GEÇ GELEN SINAV SALONUNA ALINMAYACAK

Adayların binalara girişi, sınav başlamadan 15 dakika önce bitecek. Geç gelenler alınmayacak. TYT’de 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler, 40 Temel Matematik 20 Fen Bilimleri sorusu sorulacak.

AYT’de 40 Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1, 40 Sosyal Bilimler-2, 40 Matematik ve 40 Fen Bilimleri sorusu sorulacak.

AYT’de adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplayacak. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyenler, tüm testleri cevaplayabilecek.

YKS'ye dair bilinmesi gerekenler

HER DİL İÇİN SORU KİTAPÇIĞI

YDT, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacak. Her dil için 80 sorudan oluşan ayrı soru kitapçığı bulunacak. Adaylar başvuru sırasında bildirdiği yabancı dil testini yanıtlayacak.

TAKIYLA SINAVA GİRMEK SERBEST

Sınav binalarına çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, bluetooth cihazları, kulaklık, küpe, alyans hariç yüzük, bilezik, broş, anahtarlık, araç anahtarı, fotoğraf makinesi, plastik ve metal içerikli eşya, güneş gözlüğü dahil cam eşya (şeffaf numaralı gözlük hariç), banka veya kredi kartı, bilgisayar özelliği bulunan cihazlar alınmayacak.

YKS'ye dair bilinmesi gerekenler

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7