11 Kasım Döviz Fiyatları

Dolar fiyatları şu dakikalarda 5.46 TL seviyesinde hareket ederken, Euro fiyatları 6.19 TL seviyesinde bulunuyor. Küresel piyasalar takip edilecek.

11 Kasım Döviz Fiyatları

Dolar kuru dün günü 5.45 TL seviyesinden tamamlarken, haftanın son işlem gününe aynı seviyelerden başladı. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararı sonrası yaşanan dolardaki küresel değerlenmenin etkisiyle dolar kuru, gün içerisinde en yüksek 5.5420 TL'yi görürken; Hazine'nin kasım ayında yapmayı planladığı 3 tahvil ihalesini iptal ettiği açıklamasıyla 5.50 TL'nin altına geriledi. Dolar saat 16.16 itibarıyla 5.4689 TL'de bulunurken, 6.2852 TL'ye kadar yükselen Euro kuru ise şu dakikalarda 6.1974 TL'de hareket ediyor.

10 yıllık tahvilin bileşik faizi yüzde 17.02 seviyesinde bulunurken, 2 yıllık tahvilin bileşik faizi yüzde 21.71 seviyesinde hareket ediyor.

HAZİNE'DEN 3 İHALEYE İPTAL

Hazine, alınan tasarruf tedbirleri sayesinde finansman ihtiyacının azaldığını belirterek kasım ayındaki 3 tahvil ihalesini iptal etti.

DOLARDA 'FED' ETKİSİ

Küresel piyasalarda dolar, Fed'in faizleri sabit tutması ancak para politikası yaklaşımını yeniden teyit ederek aralık ayında faiz artırımına zemin hazırlamasıyla euro ve sterlin karşısında yükseldi.

Döviz piyasalarında, yatırımcıların dikkati ABD'nin ve faiz oranlarının aşırı düşük kaldığı Japonya gibi diğer büyük ekonomilerin para politikaları arasındaki farklılıklara kayıyor. Analistler aynı zamanda Fed'in gelecek yıl da daha fazla faiz artırımı yapmasını da bekliyor.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 0.10 yükselişle 96.65 seviyesinde bulunurken; Euro/dolar paritesi 1.1343 seviyelerinde...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7