2 Temmuz Altın Fiyatları

Altın fiyatları için 2 Temmuz 2020 tarihli güncel fiyatlar ve analist yorumları merak ediliyor. Yatırımların yönlenmesi amacıyla her gün dikkatle takip edilen altın fiyatları, 2 Temmuz Perşembe günü güncel durumu sorgulanıyor. Pek çok vatandaşın altın yorumları ile altın fiyatları düşecek mi veya yükselecek mi sorusuna yanıt aradı konu, 2 Temmuz güncel altın yorumları ile ele alınacak. Peki, altın fiyatları şu dakikalarda ne kadardan seyrediyor? İşte, güncel altın fiyatları bilgisi

2 Temmuz Altın Fiyatları

Altın fiyatları ne kadar oldu? Haftanın üçüncü işlem gününde altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 394,2 liradan işlem gördü. Altın fiyatlarındaki son durum, canlı altın fiyatları takibi ekranında gün boyu anlık olarak değişti. Gün sonunda işlemini tamamlayan 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 389,60 lira oldu. Yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği çeyrek ve gram altın fiyatlarında son durum grafiklere yansıdı. İşte, güncel altın fiyatları ve ekonomi uzmanlarının altın fiyatları yorumu.

Gram altının alış fiyatı 385 lira olurken, 388 liradan satılıyor.

Çeyrek altının alış fiyatı 629 lira olurken, 642 liradan satılıyor.

Yarım altının satış fiyatı 1.259 lira seviyesinde işlem görürken 1.284 liradan geri alınıyor.

Cumhuriyet altının satış fiyatı, 2.591 liradan işlem görürken, 2.617 liradan bozduruluyor.

Serbest piyasada 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 389,60 lira oldu.

İstanbul Kapalıçarşı’da 389,40 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altın (Gr.) 389,60 liradan, 2 bin 566 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira 2 bin 587 liradan, 355 liradan alınan 22 Ayar Bilezik (Gr.) 359 liradan, 2 bin 508 liradan alınan Lira (Tam) Ziynet 2 bin 528 liradan, bin 254 liradan alınan Yarım Ziynet bin 264 liradan ve 627 liradan alınan Çeyrek Ziynet 632 liradan satıldı.

Analistler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının finansal etkileriyle mücadelede merkez bankaları ve ekonomi yönetimlerinin genişleyici tutumlarını sürdürmelerinin altın fiyatlarını desteklediğini ifade etti.

Bugün yurt dışında Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde'ın konuşmasının yanı sıra ABD'de kişisel gelir ve giderler ile Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksinin takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.790 doların direnç olarak öne çıktığını, gram altında ise 380-395 lira bandının izleneceğini kaydetti.


ABD’de artan vaka sayıları sonrasında ikinci dalga ihtimaline yönelik endişeler arttı. Artan endişeler, ekonomide beklenen toparlanmanın ikinci yarıyılda beklense dahi virüs tablosunun bu durumu farklı yönde şekillendirebileceği düşüncesi riskleri tetikledi. Uzun bir süredir yukarı yönlü trend eğilimi izleyen ons altında son bir haftalık süreçte başlayan tepki alımlarının ardından kıymetli metal 1779 dolar seviyesini test etti. Son 8 yılın en yüksek seviyelerinde seyreden kıymetli metal, gelen açıklamalar ve değerlendirmelerin etkisi ile bir miktar kar satışı ile karşılaştığını izliyoruz.

Gram altında, ons altında yaşanan bu hareketin ardından 390 TL seviyesine yaklaştı. Daha önceki yazılarımda da gram altının uzun vadede portföyde kalması gerektiğini ve kısa vadede altın alımı için düşüşlerin kademeli alımlarda değerlendirebileceğini belirtmiştim.

Görüşümü korumakla birlikte, ons altındaki hareketin yukarı yönde sürmesi ve dolar/TL kurundaki hareketin 6.85 TL altına geçmesi halinde 385 TL seviyesinin izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. 380 – 385 TL fiyat aralığından yapılacak alımlar bankadan gerçekleştiğinde son düzenleme ile eklenen komisyon miktarı da baz alındığında da alım seviyesi yukarı yöne taşınıyor. Bu nedenle düşüşlerin maliyet düşürerek alımlarda değerlendirilebileceğini, satım içinse 390 TL üzerindeki fiyat hareketlerinin uygun olabileceğini belirtebilirim.

Haber ve sosyal medyada sıkça 400 TL seviyesi telaffuz ediliyor. Bu noktada ise şunu söylemem gerekir. Kurdaki stabil seyrin korunması halinde gram altında bu hareketi beklemek için ons altında 1820 dolar seviyesini görmemiz gerekiyor.

Bu da şimdiki fiyattan neredeyse 60 dolar yukarı seviye demek. İmkânsız mı, finans piyasaları için böyle bir tabir kullanmak doğru değil. Fakat ikinci dalga ihtimaline karşın alınan önlemler ile yeniden yaşanacak normalleşme ons altında düşüşleri beraberinde getirir. Bu nedenle 390 TL’den alımlar yapılacaksa düşünülmeli ve her iki enstrümanda yakından izlenmeli. 400 TL fiyat hedef seviyemiz ise uzun vadede ons ve kur hareketi bile yaşanabileceğini düşünmekteyiz. Bunun için ons hareketinde salgın, içeride ise salgının yanında ekonomi cephesindeki gelişmeler önemli olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7