Balon balığı alımları bayramdan sonra başlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, Ramazan Bayramı sonrasında balon balığı alımlarını başlatacak. Geçen yıl kuyrukları kesilerek teslim edilen balıklar, bu yıl kuyruk kesimi yapılmadan tümüyle teslim edilecek. Alımlar görülen 8 türün tamamını da kapsayacak.

Balon balığı alımları bayramdan sonra başlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığının denizlerdeki istilacı türlerle mücadelesi kapsamında en tehlikeli tür olarak görülen zehirli balon balığı alımlarıyla ilgili tebliğ hazırlanıyor.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Altuğ Atalay, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin özellikle ekolojik etkisinin azaltılması ve mümkün olan en kapsamlı şekilde ekonomiye kazandırılması hususundaki talimatları üzerine mücadelenin başlatıldığını hatırlattı. Bu kapsamda, balon balıklarının alımı için hazırlanan tebliğ çıktıktan sonra bayramın ardından, mayıs ayı içerisinde alım programının başlatılmasını planladıklarını açıkladı.

Alımlar 8 türün tamamını kapsayacak

İlk kez geçen yıl, avlanan balıkların kuyrukları kesilerek yapılan alımlarda bu yıl balıkçılar tarafından yakalanacak balon balıkları, kuyruk kesimi olmadan tümüyle teslim edilecek.

Alımlar Akdeniz ve Ege'de görülen 8 türün tamamını kapsayacak.

16,5 milyon balon balığı alımı yapılacak

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Altuğ Atalay, Resmi Gazete'de yayımlanan karar ve alınan balıkların ne yapılacağı yönünde bilgiler verdi.

3 yıl boyunca her yıl en çok görülen benekli balon balığı türünden 500 bin adet, diğer türlerden de 5 milyon olmak üzere yılda toplam 5,5 milyon, 3 yılda 16,5 milyon balon balığı alımı yapılacağını belirten Atalay, çok miktarda alım olacağından kirlilik oluşturmaması için kuyruk kesimi yapılmayacağını ve balıkların bütün olarak alınıp uygun olanların sanayide kullanılacağını, diğerlerinin ise imha edileceğini söyledi.

Amaç biyolojik çeşitliliği korumak

Altuğ Atalay, ilk hedefin denizleri bu zararlıdan kurtarmak olduğuna dikkat çekerek, ekosistemdeki sucul biyolojik çeşitliliği korumak ve bu balıkların özellikle üreme döneminde avlanıp yok edilmesini sağlamayı amaçladıklarını vurguladı. Atalay, deri ve ilaç sanayilerinde kullanımı, kolajen ve jelatin elde edilmesi gibi hususların ise üzerinde çalışmalar devam eden ikinci aşamadaki konular olduğunu dile getirdi.

"Belirli kurallara uymak şartıyla ücretsiz sanayiciye vereceğiz"

Alım sürecinin işleyişinin nasıl yapılacağı hakkında da konuşan Atalay, "Biz bunları alacağız, sonra belirli kurallara uymak şartıyla ücretsiz sanayiciye vereceğiz. İsteyen ayakkabı sektöründe kullansın, derisini çıkarsın. Çok güzel derisi çıkıyor, en pratik, en rahat uygulayabileceğimiz derisinin kullanımı. Özellikle büyük balığın derisi gayet güzel kullanılabiliyor. Örneğin ayakkabı, çanta, cüzdan yapıldı. Güzel de oluyor ve renklendirilebiliyor. Dolayısıyla büyük türü hemen deri sanayinde kullanılabilecek" dedi.

Altuğ Atalay, diğer küçük türlerin ise imha edileceğini dile getirerek, yüksek miktarda sönmemiş kireçle karıştırılıp zehri de nötralize ederek veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığından onaylı imha yerlerinde bertaraf etmeyi planladıklarını açıkladı.

Geçen yıl Antalya, Mersin gibi daha çok Akdeniz illerini kapsayan alımın bu yıl Ege'ye kıyısı olan tüm illerden yapılacağını anlatan Altuğ Atalay, bu şekilde popülasyon ölçümlerinin de gerçekleştirileceği ve mücadeledeki en önemli çalışmalardan birinin bu olacağını söyledi.

"Mücadelede bize büyük ışık tutacak"

Genel Müdür Atalay, "Bu balığın nerede yoğunlaştığı, hangi bölgelerde bulunduğu, hangi av aracıyla daha çok yakalandığı gibi bunların hepsinin araştırmasını da yapacağız. Bu sayede bununla mücadele nasıl daha iyi geliştirilir bunların da bilgilerini alacağız. Yani balıkçı bize balığı teslim ettiğinde hangi yöntemle, nereden ve saat kaçta yakaladı, hangi av aracını kullandı, bu bilgiler alınacak. Mücadelede bize büyük ışık tutacak" dedi.

"Bu balıklar normal şartlarda insana saldıran canlılar değil"

Bu balığı denizlerden tamamen yok etmenin mümkün olmadığı gerçeğine de işaret eden Atalay, "Biz sadece azaltmayı hedefliyoruz. Halkımızda farkındalık da çok yoğun bir şekilde oluştu. Bu balıklar normal şartlarda insana saldıran canlılar değil. Sadece gıda olarak tüketildiği zaman ölüme kadar varan hastalanmalara neden oluyor. Lakin istilacı ve yabancı tür oldukları için hiçbir şekilde ekosistemde istemiyoruz. Özellikle ekonomiye kazandırılması asıl amacımız olacak. Ondan sonra vatandaş kendisi bu balığı avlayıp kurallara uygun bir şekilde sanayide kullanmayı hedefleyecek" diye konuştu.

3 yılda 15 milyon TL ödeme yapılacak

Büyük boydaki ve en çok görülen Lagocephalus Sceleratus için 500 bin adet, tanesi 5 TL olarak belirlendi. Diğer türler Lagocephalus spadiceus, Lagocephalus lagocephalus, Lagocephalus suezensis, Lagocephalus guentheri, Torquigener flavimaculosus, Torquigener spinosissimus ve Sphoeroides pachygaster türlerinden ise toplam 5 milyon adet, tanesi 50 kuruştan alınacak. 3 yıllık sürede toplamda 15 milyon TL ödeme yapılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103