Batı Karadeniz'de Hamsi Avcılığı Yavaşladı, Tezgaha Fiyat Artışı Yansıdı

Batı Karadeniz'de havaların ısınmasıyla bölgeyi terk ettiği düşünülen hamsinin tezgahlardaki fiyatı 20 liradan 35 liraya hatta 40 liraya kadar yükseldi.

Batı Karadeniz'de Hamsi Avcılığı Yavaşladı, Tezgaha Fiyat Artışı Yansıdı

Batı Karadeniz'in en önemli limanlarından Düzce'nin Akçakoca ilçesinde balıkçılar, bölgede hamsi avcılığı olmaması nedeniyle en sakin günlerini yaşıyor.

Havaların ısınmasıyla bölgeyi terk ettiği düşünülen hamsi, tezgahlardaki fiyatı artırdı. Balık tezgahlarında 20 liradan satılan hamsi, 35 liraya kadar yükseldi.

Hamsi avcılığı yapamadıkları için limanda tekne tamiri ve ağ bakımlarını tamamlayan balıkçılar, mezgit, istavrit, barbun, kalkan ve tirsi avcılığını sürdürüyor.

"Hamsi Avcılığı Kolay Kolay Olmayacaktır"

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, hamsi avcılığının bölgede önemli bir sektör olduğunu söyledi.

Yılbaşından sonra hareketlenen hamsi avcılığının yasaklarla sona erdiğini anımsatan Karakaş, "Geçtiğimiz sezonlarda da şubat ayının ortalarında hamsi avcılığı yavaşlardı. Bölgemizde bundan sonra hamsi avcılığı kolay kolay olmayacaktır. Tabii ki zaman zaman limanlara yakın bölgelerde gırgırlar hamsiyi tutacaktır fakat denizlerde gezmeyeceklerdir." diye konuştu.

Bölgede mezgit, istavrit, barbun, kalkan ve tirsi gibi balıkların da avlandığını aktaran Karakaş, sezon bitene kadar avcılığın süreceğini dile getirdi.

"Gırgırlar, Denizde Artık Hamsi Bulamıyor"

Balıkçı Nevzat Özer de gırgır teknelerinin bölgede gezdiğine ama hamsi bulamadığına dikkati çekerek, "Hamside, Batı Karadeniz'de sezonu bitirdik diyebiliriz. Balıkçı tekneleri bölgeyi gezdi, bir şey bulamadı. Balıklar büyük ihtimalle bölgeden gitti. Bu zamandan sonra hamsi avcılığı olacağını zannetmiyorum." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7