Borç Yapılandırmada Taksit Atlamamaya Dikkat

Borç yapılandırmada taksitlerden biri atladığında ne yapılması gerektiği ve taksitlendirmelerin dayandığı gecikme faizi oranına ait soruları açıklığa kavuşturan bilgileri sizin için derledik.

Borç Yapılandırmada Taksit Atlamamaya Dikkat

İstihdam teşvikini de içeren İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un içinde yer alan ve kamuoyunda “vergi affı” olarak adlandırılan borç yapılandırmasında taksitlerin atlanmaması, yapılandırmanın bozulmaması açısından çok önemli.

İlk İki Taksite Dikkat

Yapılandırmada taksitlerin 2 ayda bir olması, borcun 6, 9, 12 ve 18’e bölünmesi konularının dışında, taksit atlama hakları ve zamanları da bir önceki yapılandırmalarla aynı olacak. Buna dayanarak, ilk iki taksitin kesinlikle süresinde ödenmesi gerekiyor.

Bir Yılda İki Kez Aksama Yapma Hakkı

Ayrıca her takvim yılında da taksitlendirmenin en fazla ikisi aksatılabiliyor. üçüncü aksamada yapılandırma bozuluyor.

Aksayan Taksitin Ödenme Zamanı

Aksatılabilecek bu iki taksitin de en geç son taksiti izleyen ayın sonuna kadar gecikme zammı da hesaplanarak, taksit tutarına gecikme zammı eklenerek ödenmesi gerekiyor. Aksi durumda yapılandırma son buluyor.

Taksitlendirme Takvimini Takip Etmek Gerek

Tebliğdeki açıklamalar ve süreler de dikkate alınmalı. Borçluların yapılandırma için başvuru ve taksitlendirme takvimi sıkı takip edilmeli.

Taksit Tarihleri

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na, Ticaret Bakanlığı’na, il özel idarelerine, belediyelere ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıklarına (YİKOB) bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksiti 31 Ocak 2021 olacak.

SGK’ ya bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksiti ise 28 Şubat 2021 tarihine kadar ödenmeli.

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Faizi Esas

Bu borç yapılandırması “vergi affı” olarak tanınsa da devlete olan borcun anaparası silinmiyor.

2020’de vadesinde ödenmeyen vergi borçlarına, aylık yüzde 1,6 oranında gecikme zammı işliyor. Yasaya göre, devlete olan borçlarını yapılandıranlar için bu faizler silinecek.

Taksitle ödemeyi seçen borçlular için taksit süresine göre değişen katsayılar uygulanıyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner109