Çin'den yerel hava yolu şirketlerine pandemi desteği

Çin, COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle yolcu sayısı azalan yerel hava yolu şirketlerine mali yardımda bulunacak.

Çin'den yerel hava yolu şirketlerine pandemi desteği

Çin Maliye Bakanlığı ile Sivil Havacılık İdaresinin yayımladığı genelgeye göre, günlük yolcu sayıları 4 bin 500'ün altında kalan hava yolu şirketlerine 21 Mayıs-20 Temmuz tarihlerinde kayıplarını karşılayacak haftalık teşvik ödemeleri yapılacak.

Çin ajansı Xinhua'nın haberine göre, yardımlar, saat başına 24 bin yuanı (yaklaşık 3 bin 595 dolar) aşamayacak.

Çin'de yılbaşından bu yana Omicron vakalarının yol açtığı salgınlar nedeniyle çok sayıda şehirde uygulanan karantina tedbirleri ve seyahat kısıtlamaları yurt içi yolcu trafiğinin azalmasına yol açmıştı. Öte yandan ülkede salgının başından bu yana uygulanan vize ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle yurt dışı uçuşların da azalması Çinli hava yolu şirketlerini olumsuz etkiliyor.

Nisanda başta Çin'in en büyük kenti Şanghay olmak üzere büyük nüfusu barındıran, kritik sanayi ve iş kollarına ev sahipliği yapan büyük şehirlerindeki COVID-19 kısıtlamalarının ekonomi üzerindeki etkisi belirgin şekilde hissedilmişti. Birçok sahada ölçülen ekonomik performans, Wuhan kentinde COVID-19'a ilişkin ilk vakaların görülmesinden bu yana en düşük seviyelere gerilemişti.

Hükümet, kamu kurumlarına ve yerel yönetimlere, kısıtlamaların ekonomik büyümeye etkisini dengelemeye yönelik teşvik politikalarının hızla devreye sokulması talimatını vermişti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner109