Devlet desteğiyle kurduğu fabrikada tohum işliyor

Muşlu girişimci İlhan Yüzgüllü, Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan aldığı yüzde 50 hibe desteğiyle tohum işleme fabrikası kurdu.

Devlet desteğiyle kurduğu fabrikada tohum işliyor

Merkeze bağlı Sungu beldesi Bahçelievler mevkinde kurulan tohumluk buğday, arpa ve mercimek fabrikasında saatte 5 ton ürün işleniyor.

Tesiste incelemelerde bulunan Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aydın, bakanlığın "Ekonomik Yatırımlar Destekleme Projesi" kapsamında 2017'de tesisin faaliyete geçtiğini anımsattı.

Tesisin 1 milyon 200 bin lirası hibe toplam 3 milyon 600 bin liraya mal olduğunu belirten Aydın, "İlimizde hububat ağırlıklı bir üretim modeli olduğundan dolayı, tohumluk üretimini destekliyoruz. Sertifikalı tohumluk üretimini teşvik ediyoruz. Bu kapsamda bir milyon 3 bin dönüm hububat, yaklaşık 20 bin dönüm civarında da nohut ekim alanımız var. Sertifikalı tohum kullandığı zaman en az yüzde 25 verim artışı bekleniyor. Yatırımcımızı tebrik ediyorum. İnşallah ilimize hayırlı olur. Daha da güzel hizmetler yapar."

Devlet desteğiyle kurduğu fabrikada tohum işliyor

Tesisin işletmeciliğini yapan İlhan Yüzgüllü ise 2018'de 200 dönüm nohut, 2 bin 500 dönüm arpa, 5 bin dönüm alanda da buğday üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Tohumunu, gübresini ilacını verdikleri çiftçilerden ürünleri yüzde 10 farkla aldıklarını aktaran Yüzgüllü, şöyle konuştu:

"Tesisimiz son sistem olduğu için el değmeden ürünleri işliyoruz. Tamamen otomatik sistemle çalışıyor. Şu anda silolarımızda yaklaşık 3 bin ton civarında ürünümüz var. Bunun 140 tonu nohut geri kalanı da arpa ve buğday. 2 vardiya halinde günde 180 ton ürün işliyoruz. Tam kapasite ile çalıştığımız zaman Muş ekonomisine yılda 15 milyon lira katkı sağlıyoruz. Geçen yıl firma olarak 6 milyon 800 bin lira ciro yaptık. Devlete 2 milyon 500 bin lira vergi ödedik."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103