Dul, Yetim, Ölüm Aylığı Ne Kadar Oldu? 2021 SSK ve BAĞ-KUR Ölüm Aylığı Zam Oranları

Açıklanan yeni zam oranları ile birlikte SSK ve Bağ-Kur, dul ve yetim aylıkları da arttı. Ölüm aylığı alanlar da ocak ve temmuz olmak üzere senede iki kere ve bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranına göre maaşlarını zamlı alıyor. Peki, dul, yetim ve ölüm aylığı ne kadar oldu? 2021 SSK ve Bağ-Kur dul, yetim ve ölüm aylıkları zam oranı..

Dul, Yetim, Ölüm Aylığı Ne Kadar Oldu? 2021 SSK ve BAĞ-KUR Ölüm Aylığı Zam Oranları

Yeni açıklanan enflasyon oranına göre dul ve yetim aylıkları yeni senede ocak-haziran döneminde yüzde 8.36 arttı. Zamlı maaşın üzerine ek ödeme de eklendiğinde ölüm aylıkları artmış olacak.

DUL, YETİM, ÖLÜM AYLIĞI NE KADAR OLDU?

Ocak ayında yüzde 25 hisse oranına göre en düşük ölüm aylığı ek ödeme ile birlikte 453 lira olacak, yüzde 75 hisse oranına göre de en yüksek ölüm aylığı ek ödeme dahil 5.202 lira olacak.

ÖLÜM AYLIĞINDAN KİM NE KADAR ÖDEME ALIR?

Ölüm aylığından vefat eden sigortalının eşi, çocukları ve bazı şartlara göre de anne ve babası yararlanabiliyor. Vefat eden sigortalının dul eşine yüzde 50 oranında aylık bağlanırken, sigortalının çocuğu yoksa ve eşine kendi sigortalılığı nedeniyle gelir ya da aylık bağlanmamışsa yüzde 75’i oranında ölüm aylığı bağlanıyor.

Çalışmayan ya da kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış çocuklardan; 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde de 20 yaşını, yükseköğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanlara maaşın yüzde 25 oranında aylık bağlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2021, 10:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner109