Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan Akaryakıtta Tasarruf Açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, uygun yerlilik oranına sahip araçların temini ile akaryakıt ve benzeri giderlerde yüzde 30'a varan tasarruf hedeflendiğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan Akaryakıtta Tasarruf Açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerji politikalarının temiz yakıt kullanım ve teknolojilerini özendirici nitelikte olması gerektiğini belirtti.

"Bakanlık olarak bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlarımızda uygun yerlilik oranına sahip elektrikli ve hibrit araçların satın alınması ve kiralanması ile akaryakıt ve benzeri giderlerde yüzde 30'a varan tasarruf hedefliyoruz."

Elektrikli ve hibrit araçların tercih edilmesi gerektiği vurgusu

Bakan Dönmez, 2021'den itibaren kiralama ve satın alma yoluyla yapılacak yeni araçların temini konusunda yerlilik oranına haiz elektrikli ve hibrit araçların tercih edilmesi gerektiğini değerlendirdiklerini söyledi.

"Yenilenebilir enerji teknolojilerinde üretim arttı"

Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları'yla ilgili atılan adımlarla yenilenebilir enerji teknolojilerinde üretimin artırıldığını belirten Dönmez, şu açıklamaları yaptı:

"Diğer sektör politikalarıyla birlikte yenilenebilirin kardeşi sayılabilecek depolama ve temiz enerji teknolojilerinin Türkiye'de üretimine dair pazarın oluşmasını da bekliyoruz. Orta ve uzun vadede, Türkiye'de ulaştırma emisyonları elektrik emisyonlarını geçebilir. Yani enerji politikası sadece elektrik değil, diğer sektörlerdeki temiz yakıt kullanımını ve teknolojilerini de özendirici bir sinyal taşımalıdır. Bakanlık olarak bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlarımızda uygun yerlilik oranına sahip elektrikli ve hibrit araçların satın alınması ve kiralanması ile akaryakıt ve benzeri giderlerde yüzde 30'a varan bir tasarruf hedefliyoruz. Konuyla ilgili olarak çalışmalarımız sürüyor."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103