Evi olanlar dikkat! Kiraya verilemeyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı riskli binalar için kapsamlı bir çalışma başlattı. Hasarlı, yıkılma riski bulunan binalarda ev sahiplerinin kendisinin oturmadığını ancak bunların kiraya verildiği tespit edildi. Bakanlık ilgili binalara sıkıntıların giderilmesi için süre tanıyacak, aksaklıklar giderilmeden binalar kiraya verilemeyecek.

Evi olanlar dikkat! Kiraya verilemeyecek

Son dönemde arka arkaya yaşanan depremler bir gerçeği daha ortaya çıkardı.

Bazı hasarlı, yıkılma riski bulunan binalarda ev sahiplerinin kendisinin oturmadığını ancak bunların kiraya verildiği tespit edildi.

Özellikle Elazığ ve ardından yaşanan İzmir deprem felaketleri sonrası yapılan incelemelerde sorunlu binalarda ev sahibi olanların taşınıp başkalarına kiraya verdikleri belirlendi.

ÇALIŞMA BAŞLATILDI

Sabah'tan Zübeyde Yalçın'ın haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bunun üzerine ev sahiplerinin kendi can güvenliği için taşındığı binalardaki evlerini başkalarını kiralayıp onların hayatını riske atmasını önleyecek bir çalışma başlattı.

OTURUM ENGELİ GETİRİLECEK

Başlatılan çalışma kapsamında Türkiye'deki tüm yapıların verileri toplanıyor. Bu veriler belli aralıklar ile toplanarak bilgiler kontrol edilecek. Bu kontroller sırasında sıkıntılı olan yerlerdeki evler kiraya verilmiş ise tespit edilebilecek. Bina ile ilgili aksaklıkların giderilmesi için süre verilecek. Bu aksaklıklar giderilmeden kiraya verilmiş ise oturum engeli getirilecek.

RİSKLİ BİNALAR İLE İLGİLİ TÜM ETİKETLEMELER YAPILACAK

Yapı Denetim Sistemi'nde olduğu gibi elektronik olarak ve periyodik bir denetleme süreci planlanıyor. Ayrıca kiracıların Bina Kimlik Sistemi (BKS) üzerinden de binalar ile ilgili bilgi sahibi olmaları sağlanacak. BKS kapsamında riskli binalar ile ilgili tüm etiketlemeler yapılacak. Bir kişi kiralayacağı evi kolayca sorgulayıp riskli olup almadığını görebilecek. Böylece bir deprem anında yıkılma tehlikesi olan yerlerden uzak durabilecek.

banner107
YORUM EKLE
YORUMLAR
Huzeyfe
Huzeyfe - 4 ay Önce

Hasarlı binalar diyorsunuz,bunun adını koysanıza; Ağır hasarlılarin hemen hemen çoğu yıkıldı.Geriye Orta hasarlilar kaldı.Demekki bunlar kiraya verilemeyecek,şimdiye kadar neredeydiniz?zaten yönetmelikte var,ilgili ve sorumlular bir yıl geçtikten sonra mı hatirladilar,bu görevi savsaklamaya,ihmale girer,hepsi dolu,buraları zamanında mühürleseydiniz bugün bu habere gerek kalmazdı.Hey yavrum heyyyy.

Sabri polat
Sabri polat - 4 ay Önce

Hasarlı evleri suryelilere kiraya veriyorlar suryeliler ucuz diye 3 veya 4 aile oturuyor

SURİYELİLER Aşka gelmiş
SURİYELİLER Aşka gelmiş @Sabri polat - 4 ay Önce

Birşey olmaz baboo

SIRADAKİ HABER

banner103