Eylülde İnşaat Malzemeleri İhracat Rekoru Kırıldı

İMSAD, eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20 artan inşaat malzemeleri ihracatında miktar olarak 5.65 milyon ton ile tüm zamanların rekorunun kırıldığını açıkladı.

Eylülde İnşaat Malzemeleri İhracat Rekoru Kırıldı

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Eylül 2020 sonuçlarını paylaştı

Endeksteki verilerine göre, eylülde değer ve miktar olarak yılın en yüksek aylık ihracatı gerçekleştirilirken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20 artan inşaat malzemeleri ihracatı, miktar olarak da 5 milyon 650 bin ton ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

İnşaat Malzemeleri Sanayi İhracatı Eylülde, Ağustos Ayına Göre Yüzde 25,4 Arttı

Buna göre, inşaat malzemeleri sanayi ihracatı eylülde ağustos ayına göre yüzde 25,4 artarak yeniden hız kazanırken, 1 milyar 990 milyon dolar seviyesinde gerçekleşen inşaat malzemeleri ihracatı, eylülde yılın en yüksek aylık ihracatı oldu.

Eylül 2019'da 0,40 dolar/kg olan inşaat malzemeleri ihracatı ortalama birim fiyatı, bu yılın aynı döneminde 0,35 dolar/kg oldu. İhracat birim fiyatları, haziran ve temmuzda artış gösterdi, ağustos ve eylül aylarında ise durağanlaştı.

İthalat, 243.9 Bin Ton Oldu

İnşaat malzemeleri sanayi ithalatı, miktar olarak eylülde geçen yılın eylül ayına göre yüzde 33,4 arttı ve 243 bin 900 ton oldu.

Eylül ayı ithalatı, bir önceki ayın yüzde 18,5 üzerinde gerçekleşirken, sanayi ithalatı değer olarak Eylülde 722 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

İnşaat malzemeleri eylül ayı ithalatı, değer olarak 2020'nin en yüksek aylık ithalatı olurken, ithalat ortalama birim fiyatı eylül ayında 2,96 dolar/kg seviyesine yükseldi.

Ağustos ayındaki düşüşün ardından eylülde ithalat birim fiyatı arttı. Aylık ithalat birim fiyatı, Eylül 2019'da 2,95 dolar/kg olmuştu.

Alt Sektörler İhracatta Yüksek Performans Gösterdi

Eylülde inşaat malzemeleri ihracat performansı, ağustos ayındaki yavaşlama sonrası yeniden hızlandı. 8 alt ürün grubundan 5'inin ihracat birim fiyatları Eylül 2019'a göre geriledi, 3 ürün grubunda ise ihracat birim fiyatları arttı.

Prefabrik Yapıların İhraç Birim Fiyatı Yüzde 47,7 arttı

Yalıtım malzemeleri ortalama ihracat birim fiyatı eylülde yüzde 19,4 gerilerken, mineral ürünlerin ihracat birim fiyatı yüzde 11 düştü. Prefabrik yapıların ortalama ihraç birim fiyatı ise yüzde 47,7 artış gösterdi.

Eylülde 8 alt ürün grubundan 7'sinde ihracat miktar olarak geçen yılın aynı döneminin üzerinde gerçekleşti. Sadece bir üründe ihracat miktarı, geçen yılın ihracat miktarının altında kaldı.

Demir-Çelik Ürünlerinin Miktar Bazında İhracatı Geriledi

Eylül 2020'de en yüksek ihracat miktar artışı yüzde 32,6 ile kimyasal ürünlerde, yüzde 28,4 ile yalıtım malzemelerinde ve yüzde 27,2 ile mineral ürünlerde gerçekleşti. İhracatı miktar olarak gerileyen tek alt sektör demir-çelik ürünleri oldu.

Türkiye Sanayi İhracatı Eylül Ayında Yeniden İvme Kazandı

Türkiye sanayi ihracatı, ağustos ayındaki yavaşlama sonrası eylülde yeniden hızlandı. Eylül ihracatı, değer ve miktar olarak ağustos ayının üzerinde gerçekleşirken, sanayi ürünleri ihracatı değer olarak bir önceki aya göre yüzde 30,3 arttı.

Eylül ihracatı değer olarak geçen yılın aynı döneminin yüzde 5,7 üzerinde gerçekleşirken, eylülde sanayi ihracatı değer olarak 2020 yılının en yüksek aylık ihracatı oldu. Türkiye toplam sanayi ürünleri ihracatı miktar olarak eylülde bir önceki aya göre yüzde 17,3 arttı. Sanayi ihracatı miktar olarak da önemli bir artış kaydetti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner109