Hakkari’de Tekstilkent Projesiyle 800 Kişi İstihdam Edilecek

Hakkari'de, SGEP kapsamında hazırlanan 4 milyon 300 bin lira bütçeli Tekstilkent projesiyle kentte 800 kişiye iş imkanını sağlanması amaçlanıyor.

Hakkari’de Tekstilkent Projesiyle 800 Kişi İstihdam Edilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SGEP) kapsamında hayata geçecek proje ile Yeni Mahalle Gopsi mevkisinde iki bina ile Tekstilkent kapsamında kurulacak fabrikalar için alt yapı oluşturulacak.

İl Özel İdaresince yürütülecek, 4 milyon 300 bin lira bütçesinine, 2 milyon 500 bin lira hibe desteği verilecek proje ile dezavantajlı grupların yaşam kalitesinin artırılması ve 18-35 yaş aralığındaki 800 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor.

Projenin İmza Töreni Düzenlendi

Hakkari Valiliği, İl Özel İdaresi ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) iş birliğiyle hazırlanan proje için düzenlenen imza töreninde konuşan Vali ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, projeyle kentte işsizliği azaltmayı hedeflediklerini söyledi.

“Doğu Anadolu Bölgesi'nde Tekstil Fabrikaları Artıyor”

Doğu Anadolu bölgesinde tekstil fabrikalarının hızla yaygınlaştığını belirten Akbıyık, "İnşallah tekstil fabrikası ile Hakkari'nin işsizlik sorununu bir nebze de olsa gidermiş olacağız. DAKA ile birçok proje yapıyoruz." dedi.

“Türkiye'nin En Güzel Kayak Merkezlerinden Birisi Burada”

Türkiye'nin en güzel kayak merkezlerinden birinin Hakkari'de bulunduğunu kaydeden Akbıyık, şöyle konuştu:

"Burada yapılan her türlü yatırımda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile DAKA'nın büyük destekleri var. Oradaki telesiyej ve teleferik projemiz bitti. 5 yıldızlı otel ayarında yaklaşık 130 kişilik sporcu eğitim merkezi ve konaklama yeri olacak. Bu da önemli bir eksiği gidermiş olacak. Kentin kış turizmi anlamında Irak, İran, Van ve Şırnak gibi illerimizden birçok kişinin buraya gelmesine vesile olacak. Birçok ulusal, uluslararası müsabaka ve etkinlikleri burada düzenleyeceğiz.

Yüksekova'ya Fabrikalar Gelecek

Organize Sanayi Bölgesi ile birçok fabrika Yüksekova'ya gelecek. Bunun yan sıra ilimizde doğalgaz çalışmaları sürüyor. Kentin tüm alt yapı eksikliklerini giderme aşamasındayız."

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner109