İş Bankası'nın Hisseleri Yüzde 4'lük Düşüş Yaşadı

Başkan Erdoğan'ın yorumlarının ardından hisseleri güne yüzde 3 düşüşle başlayan İş Bankası, öğlen saatlerinde değer kaybını sürdürdü ve bu rakam yüzde 4'ün üzerine çıktı.

İş Bankası'nın Hisseleri Yüzde 4'lük Düşüş Yaşadı

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada, "Siyasi partinin bankası mı olur? İş Bankası'nın yüzde 28'i CHP'nin. Atatürk'ü suistimal ediyorlar." demişti. Bu açıklamanın ardından İş Bankası'nın açıklamaları güne yüzde 3'lük düşüşle başladı ve bu rakam öğlen saatlerinde 4'ün üzerine çıktı.

HİSSELER DÜŞÜŞÜ YÜZDE 4'ÜN ÜSTÜNE ÇIKTI

Erdoğan'ın açıklamasının ardından İş Bankası hisseleri yüzde 3 düşüşle açılmasının ardından Saat 11.26'da yüzde 4.59 kayıpla 3.95 liradan işlem görüyordu. BIST 100 endeksi .XU100 ise yüzde 0.12 artıda 94,875 puanda seyretti.

ERDOĞAN: CHP, HİSSELERİN YÜZDE 28'İNE SAHİP

Erdoğan, uçakta yaptığı açıklamada, ''Siyasi partiler banka kurabilir mi? Hayır, kuramaz. Ama şu anda CHP, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü suistimal ederek, onun Cebi Hümayunundan dediğim, İş Bankası hisselerinin yüzde 28'inin sahibi durumunda. Oradan para alamıyor ama yönetim kurulunda dört üyesi var. Bu dört üye ne iş yapar? Buna bir bakılması lazım.'' dedi.

İŞ BANKASI'NDAN AÇIKLAMA

İş Bankası konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

''ATATÜRK'ÜN İSTEĞİYLE CHP'YE DEVREDİLDİ''

''Atatürk'ün vefatının ardından vasiyetnamesine uygun olarak Atatürk hisseleri Cumhuriyet Halk Partisi'ne devredilmiş, yine vasiyete uygun olarak hisselerin oy hakları Cumhuriyet Halk Partisi tarafından kullanılmış, hisselerden kaynaklanan temettü vasiyette belirtilen şekilde Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumu'na tevdi edilmiştir.

''HİSSELERİNİN ORANI YÜZDE 28,09''

''Bugün Banka hisselerinin %31,79'u halka açık olup, çoğunluk hissesi ise %40,12'lik bir oran ile Türkiye İş Bankası Mensupları Munzam Sandık Vakfı'na yani Banka çalışan ve emeklilerine, İş Bankalılara aittir. Atatürk hisselerinin oranı ise %28,09'dur.''

''İŞ BANKASI SİYASET MALZEMESİ YAPILAMAZ''

''Türkiye'nin milli sermayesi olarak, üstlendiği sorumluluğun bilincini faaliyetleri ile daima ortaya koyan İş Bankası siyaset malzemesi yapılamayacak önemde bir kuruluş olup, özellikle ülkemizin yoğun ve hassas gündemi içinde tüm değerlendirmelerin bu önem çerçevesinde yapılması milli menfaat meselesidir.''

KEMAL KILIÇDAROĞLU: İŞ BANKASI'NDAN PARA ALMIYORUZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İş Bankası hisseleri hakkında, "İş Bankası'ndan para almıyoruz, ortağı da değiliz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7