Karnabaharın Fiyatı İzmir'deki Hasatla Birlikte 10 Liradan 3 Liraya Düştü

Aralık ayında kilogramı 10 liraya kadar çıkan karnabaharda, hasatla beraber fiyatlar hızla gerileyerek 3 lira seviyesine indi.

Karnabaharın Fiyatı İzmir'deki Hasatla Birlikte 10 Liradan 3 Liraya Düştü

Kış aylarında en fazla tüketilen sebzelerden olan karnabaharda sezon öncesi yaklaşık 10 liraya kadar çıkan kilogram fiyatı, pazara giren ürün miktarının artmasıyla 3 liraya kadar geriledi.

Torbalı İlçesinde Karnabahar Hasadı

Kışlık sebze üretiminin önde gelen merkezlerinden olan İzmir'in Torbalı ilçesinde karnabahar hasadı devam ediyor. Dekarda yaklaşık 2 ton ürünün alındığı karnabaharda bu sene rekolte ve kalite üreticiyi mutlu ediyor.

Karnabaharda sezonun iklimsel koşullar nedeniyle gecikmesi ve pazara yeteri kadar ürün girmemesi nedeniyle 10 liraya kadar yükselen kilogram fiyatı, tarlalardan toplanan ürünlerin semt pazarı ve market raflarına gönderilmesiyle düşmeye başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayı enflasyon rakamlarında fiyatı en hızlı artan ürün olan karnabaharın, hasatla birlikte fiyatı en uygun sebzeler arasına girmesi bekleniyor.

Mevsimsel Etki

İzmir'de kışlık sebze üretiminin önemli bölümünün karşılandığı Torbalı'da karnabahar üreten Çağatay Çetin, bu yıl mevsimsel etki nedeniyle hasadın aralık ayı başında başladığını belirtti.

Sıcaklığın Artması Sebebi ile

Geçen aylarda sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini ifade eden Çetin, bu sebeple olgunlaşmanın geciktiğini bunun da karnabahar fiyatlarına yansıdığını dile getirdi.

“Ürünün Fiyatı Tarlada 1 Liraya Kadar Düştü”

Aralıkta tarla satışında fiyatların 4 lirayı geçtiğini ifade eden Çetin, "Ancak şu anda bir hayli ucuzladı. Tarlada 1 liraya yaklaştı. Pazarda da yaklaşık 3 liraya satılıyor. Örneğin 2 kilogramlık bir karnabahar 5 liraya satılıyor. Bu da bir aileyi rahat rahat doyurur." diye konuştu.

Hava şartlarının normal gitmesi halinde fiyatlarda bir yükselme olmayacağını aktaran Çetin, hasadın mart sonuna kadar devam edeceğini vurguladı.

"Salgın sebzeye ilgiyi artırdı"

İlçede karnabahar ekim alanının arttığını da belirten Çetin, "Pandemi nedeniyle insanlar evde kalınca evde yemek yapmaya başladı. Bu da sağlıklı beslenmeye yöneltti insanları. Tüm bunların sonucunda ise sebze meyve talebi hane halkı için arttı." değerlendirmesinde bulundu.

"Torbalı'da 10 bin dekarda üretim devam ediyor"

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun da ilçede yaklaşık 10 bin dönümlük alanda kışlık sebze üretiminin yapıldığını, bunun kente önemli bir ekonomik getiri sağladığını ifade etti.

Bu yıl kışlık sebze fiyatlarının üreticiyi memnun ettiğini kaydeden Olgun, ilçeden Avrupa ülkelerine de sebze ihracatı yapıldığına işaret etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner109