Kombi ve Petek Temizliği Yaptırmak Yüzde 30 Tasarruf Sağlıyor

Elazığ’da kış aylarının gelmesiyle birlikte zamanında yapılamayan kombi ve petek temizliği, petek içlerinde kir ve pas birikmesine, evin yeterince ısınmamasına ve faturaların bir hayli kabarık gelmesine neden oluyor.

Kombi ve Petek Temizliği Yaptırmak Yüzde 30 Tasarruf Sağlıyor

Elazığ’da havaların soğumasıyla birlikte kaloriferli evlerde yaşayan vatandaşlar ısınmak için kombiyi açtı.

Uzmanlar kombi ve peteklerin 2 yılda en az 1 defa temizliğin yapılmasının gerektiğini belirti.

Zamanında yapılmayan kombi ve petek temizliği, kombinin daha fazla gaz tüketerek faturaların kabarmasına neden olduğunu kaydetti.

Bunun yanı sıra uzun süreli temizlenmeden kullanılan kombi ve peteklerden gelen tortu ve pisliğin, kombinin içinde rezidansı bozup makineye ciddi zararlar verebileceği kaydedildi.

GÜRÇAY: PETEK TEMİZLİĞİ YÜZDE 30 TASARRUF SAĞLIYOR

Zamanında yapılmayan petek ve kombi temizlendiğinin faturaya fazla yansıdığını anlatan tesisat ustası Ahmet Gürçay, ”Normalde 2 yılda bir kombi ve petek temizliği yaptırılmalı. Kombi temizliğinde kombiye cihaz bağlıyoruz, daha sonra petekleri kapatıp tek tek yıkıyoruz. Temizliği yapılmayan kombi faturaya çok yansıyor. Bakımı olmadığı için daha fazla bir gaz tüketim olur. Her seneden ziyade 2 yılda bir yapılması lazım. Evden uzun bir süreliğine kullanılmadığı zaman kombinin kapatılması gerekir ama kısa süreliğine gidip gelme olursa o zaman kapatmasına gerek yok. Kombi ve petekten gelen tortu ve pislik kombinin içine gider gittiği gibi rezistans içinde bozar kombide ciddi zararlar olur. Petek temizlediğinde test yaptık aşağı yukarı yüzde 30 tasarruf sağlanıyor, faydası oluyor" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaşı yanıltmayın....
Vatandaşı yanıltmayın.... - 2 hafta Önce

Kombiye giden su borusunda süzgeç varsa 100 senede geçse petek kirlenmez. Dışarıdan peteğin içine birşey girmesi imkasız. Siyah suyu kir diye vatandaşa yutturmaya çalışıyorlar. Peteğin içinde oksijensiz kalan su siyahlaşıyor. Siyah su kir değildir. Petek temizliği diye birşey yoktur.

Düttürü Dünya
Düttürü Dünya - 2 hafta Önce

Gılıjdar'ın doğalgaza 1454784155447 defa zam yapmasından mütevellit faturalar zamlı geliyoksdlakjdsakjakdsad.

Harputlu
Harputlu - 2 hafta Önce

Kombiyi hiç açmazsanız doğalgaz faturanız hiç gelmez.. kesin bilgi yayalım.. şaka bir yana elazığ son haber öyle yada böyle yorumlara yer veren adam akıllı elazığdaki tek haber sitesi. Yüzde yüz tarafsız olmasa da gen de elazığdaki takip edilebilir en kaliteli internet ve tv yayıncısı.. yetmez ama fena değilsin iyisin iyi.. keşke diğer yerel medya da böyle olsa en azından. Yorumları kapatıp kendi istediklerini yazıyorlar oraya , yüzde yüz yanlış bilgi yazsalar bile bir Allahın kulu bunu belirtemiyor.. şeffaflık her zaman kazandırır kalite getirir

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109