Konya’da Duygulandıran Pikap ve Gramofon Tamiri

Konya'da elektronik cihaz tamirciliği yapan Orhan Ereller, tamir ve bakımı yaptığı cihazların sahiplerini geçmiş yıllardaki anıları ile buluşturuyor.

Konya’da Duygulandıran Pikap ve Gramofon Tamiri

Konya’da 26 yıldır elektronik cihaz tamir eden Orhan Ereller (51), 8 yıldır da antika radyo, gramofon ve pikapların tamir ve restorasyonu yapıyor.

Ereller, "Cihazını tamire getirip yaptırdıktan sonra pikabın başında ağlayan müşterilerimiz var. Anneleri, babaları, dedelerinden kaldığı için geçmişe dönüyorlar. Onların dinlediği müziği, dinledikleri zaman ağlıyorlar." dedi.

Gramofonlar ve Pikaplar Günümüzde Mp3 Çalara Dönüştü

Tamir ve restorasyonunu yaptığı bazı gramofon ve pikapların sadece antika tutkunu koleksiyoncularda olduğunu söyleyen Ereller, ''Şu an kullanılan MP3 çalar ve hoparlör gibi bu tür cihazların ilk temeli gramofondur. İlk etapta gramofonlar vardı. Daha sonra pikaplar yerini aldı. Şu anda gramofon ve pikapların tamir ve bakımlarını yapıyorum. Pikap ve gramofonlara yoğun talep var. Hatta artık gençler de buna ilgi göstermeye başladı. Bu nedenle yeni ürünlerde üretildi ve onların da satışını yapıyoruz.'' diye konuştu.

“Yeniden Eskiye Geri Dönüş Yapıp, Eski Cihazların Tamirine Başladım”

Elektronik cihaz tamirciliğine çıraklıktan başladığını belirten Ereller, "Çıraklık ve kalfalık döneminde, pikap ve gramofonların tamiratını yapıyorduk. Daha sonra yeni nesil elektronik eşya tamirciliği yaptık. Ancak şu an yeniden eskiye dönüş yapıp, pikap ve gramofonların tamir ve restorasyonunu yapıyorum. Talep yoğunlaşınca ürünleri de satmaya başladık. İş yerindeki pikap, plak ve gramofonların sayısı belirsiz diyebilirim. Saymadım ama 1.500 tane atölyede depoda bekleyen gramofon ve pikap var. Gün yüzüne çıkarmadığınız çok cihaz var." dedi.

“Restorasyon ve Tamir Aynı Anda”

Ereller, Türkiye genelinde bu tür cihazların tamiratını yapanların olduğunu, ancak restorasyon yapan ustanın olmadığını belirtti. Ereller, "Gramofon tarihi 1800'lü yıllara dayanır. Şu anda dükkanımızda 1961 yılında faturası kesilmiş Paris'ten alınan bir pikap bulunuyor. Bu tarz cihazlarımız var. Biz ürünleri alırken, seçerken, toplarken orijinal olmasına ve kondisyonunun yüksek olmasına bakıyoruz. Türkiye genelinde benim yaptığım işi yapan yok. Bende tamirat artı olarak restorasyon var. Burada görülmüş olan ürünler dış kasa restorasyonu, orijinal bir şekilde yapılıp satışa sunuluyor. Restorasyon ve tamirat halinde yapan bir kişi daha yok.

"Eski Ürünlerin Ses Kaliteleri Daha İyi"

Çok az sayıda kaldık, kimse de yetişmiyor. Yeni yeni ürünler çıkarmaya başladılar bizden sonra ne olur bilmiyorum. Eskiler kadar kaliteli ürünler yok. Onların verdiği ses kalitesini yeni ürünlerde almak mümkün değil." diye konuştu.

“Ağlayan Müşterilerimiz Var”

Mesleğini severek yaptığını ifade eden Ereller, "Amacım müşterileri memnun etmek. Cihazını tamire getirip yaptırdıktan sonra pikabın başında ağlayan müşterilerimiz var. Anneleri, babaları, dedelerinden kaldığı için geçmişe dönüyorlar. Onların dinlediği müziği, dinledikleri zaman ağlıyorlar." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7