Memura ve Emekliye Zam Geliyor!

5 aylık enflasyona göre; SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 4.57 olurken; memurlara ve emeklilerine de yüzde 4'lük artışa ilaveten yüzde 0.57'lik fark oluştu. Buna Haziran ayı enflasyon verisi eklenecek ve zam oranları net bir şekilde belli olacak. İşte şu ana kadar oluşan 4.57'lik artışa göre memur ve emeklilerin zamlı maaşları.

Memura ve Emekliye Zam Geliyor!

Milyonlarca memur ve emeklinin beklediği zam oranı oldukça merak ediliyor. Yaklaşık 3.2 milyon memur ve 12.8 milyon emeklinin Temmuz zammı adım adım yaklaşırken rakamlar da enflasyona göre netleşmeye başladı.Ocak-Mayıs enflasyonu yüzde 4.57 olarak gerçekleşti. Yani 5 aylık enflasyona göre; SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 4.57 oldu. Bu orana Haziran ayı enflasyon verisi de eklenecek ve zam oranları net bir şekilde belli olacak. Haziran enflasyonuna göre zam oranı artış ya da düşüş gösterecek.Şu ana kadar oluşan yüzde 4.57'lik artışa göre;2000'den önce emekli olan SSK'lılarda taban maaş 2 bin 111 liradan 2 bin 208 liraya,Memur emeklilerinde 2 bin 661 liradan 2 bin 782 liraya ,Esnaf emeklilerinde ise bin 784 liradan bin 865 liraya ulaşacak.

İKRAMİYE TARİHİ BELLİ OLDU

Takvim'in haberine göre; emekliler 2018'de hayata geçen bayram ikramiyesi ile yılda 2 kez biner lira ek kazanca kavuştu. Bu yılın ilk ikramiyesi, Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında erkene çekilerek Nisan'da verilirken; gözler Kurban Bayramı öncesinde yapılacak ikinci ödemeye çevrildi. Kurban Bayramı 31 Temmuz- 3 Ağustos tarihlerine denk geliyor. Bu doğrultuda emekliler, ödeme planında bir değişiklik yapılmazsa 27-30 Temmuz tarihleri arasında bu yılın ikinci bayram ikramiyesini alacak. Emeklilere biner lira, dul ve yetimlere hisseleri oranında ödeme yapılacak.

SSK VE BAĞ-KUR GÜNCEL EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

Bu yıl pek çok kazanım elde eden emekliler için Temmuz zam ayı olacak. 9 milyonu aşkın SSK ve Bağ- Kur emeklisi, Temmuz'da bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam alacak.Yani ilk 6 aylık enflasyon ne çıkarsa, maaşlara o oranda zam yapılacak. Bu nedenle veriler merakla beklenirken, ipuçları da geliyor.

EN YÜKSEK AYLIK NET MAAŞ 6 BİN 304 TL'YE ÇIKACAK

Kesin oran 3 Temmuz'da belli olacak. Ancak 4,57'lik artışa göre; SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin gelirinde 275,51 liraya varan artış yaşanacak. En yüksek aylık net maaş 6 bin 28 lira 72 kuruştan 6 bin 304 lira 23 kuruşa çıkacak.

"AİLE YARDIMI EMEKLİLERE DE VERİLSİN" TALEBİ

Memurlara, işçilere eş ve çocukları için her ay ödenen aile yardımının emeklilere de verilmesi gündeme geldi. Konu, hem Türkiye Emekliler Derneği'nin (TÜED) hem de memur konfederasyonlarının talepleri arasında yer alıyor.Talepler hayata geçerse; çalışırken ödenen aile yardımı emeklilikte de sürecek. Memurlara eş için 332, 0-6 yaş arası çocuk için 73,04, 6 yaş üstü çocuk için 36,52 lira olarak uygulanan aile yardımından, emekliler de yararlanacak. Eşi çalışmayan, 6 yaş üstü 2 çocuğu olan emekli, aylık 405 lira alacak.

banner97
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kürşat
Kürşat - 5 ay Önce

Emekli memura bakıyorsunuz artış 121 TL.Allahtan korkun be.Ücaydir zenginlere kodamanlara,krediler, borç,vergi,prim,enerji,kredi ötelemeler,hibeler!,begenmediler biraz daha artırdılar niye?Ayaklanip ortamı germesinler diye?Patilacı bile işine devam ettiği halde 50 bin alıp,hemen altına koştu.Simdi memur emeklisi,SSK, bağkur emeklisine zam sizkonusu olunca,hemen musluklar kapandı,efendim 0.57 puan şuan artış olacakmış.2500₺ alana 12.5 TL. ye ye bitmez,bir haftalık WC.parasi.Bu kesimler bu parayı istemiyor eyyy yöneticiler.Bizim adımıza TFX 100 projesine aktarın.Sadakaya kalmadık.Bari onurumuzla oynamayın.Her daim,her şart altında ALLAH, Kur'an, Vatan, Bayrak,Millet demeye devam edeceğiz.Ammma bizlere Medine fukarası muamelesi yapanlari da ALLAH a havale edeceğiz.

Ali Eren
Ali Eren - 5 ay Önce

Kemerin gene az çok aldığı var yağında kavruluyor. Elbette bu süreçte diğer kesimlerin desteklenmesi gerekir.

SIRADAKİ HABER

banner7