Merkez Bankası Fiyat Gelişmeleri Raporunu Açıkladı

Merkez Bankasından yapılan açıklamada, "Çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonundaki yavaşlama temel mal grubu kaynaklı olarak devam etmiş, hizmet enflasyonu görece yatay seyrini sürdürmüştür" denildi.

Merkez Bankası Fiyat Gelişmeleri Raporunu Açıkladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Nisan Ayı Fiyat Gelişmeleri raporunu açıkladı. Merkez Bankası raporunun özet bölümünde şu ifadeleri kullandı:

"YAVAŞLAMA TEMEL MAL GRUBU KAYNAKLI DEVAM ETMİŞ"

"Nisan ayında tüketici fiyatları yüzde 1,69 oranında artmış ve yıllık enflasyon 0,21 puan azalarak yüzde 19,50 olmuştur. Çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonundaki yavaşlama temel mal grubu kaynaklı olarak devam etmiş, hizmet enflasyonu görece yatay seyrini sürdürmüştür.

"GIDA ENFLASYONU YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRMÜŞTÜR"

Çekirdek göstergelerin ana eğilimi ise düşük seviyelerini korumuştur. Bu dönemde, enerji grubunda fiyatlar aylık bazda artsa da yıllık enflasyon baz etkileriyle gerilemiştir. Gıda yıllık enflasyonu işlenmemiş gıda fiyatları öncülüğünde yükselişini sürdürmüştür.

"FİYAT ARTIŞLARININ YÜKSEK SEYRETTİĞİ GÖZLENMİŞTİR"

Ulaştırma hizmetleri fiyatlarındaki yükselişte şehirlerarası karayolu yolcu taşıma hizmetleri belirleyici olmuştur.

Diğer hizmetler grubunda, emek yoğun kalemlerde (bakım onarım, ev içi hizmetler, berber-kuaför vb.) fiyat artışlarının yüksek seyrettiği gözlenmiştir.

Bunun yanında, geçmiş enflasyona endeksleme davranışına da bağlı olarak eğitim hizmetlerindeki yüksek fiyat artışları devam etmiştir. Kira grubunda ise aylık artışlar düşük seyrini korumuştur."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7