Metal Dedektörüyle 420 Bin TL'lik Altın Keseği Buldu

Avustralya'da altın avcısı bir adam metal dedektörüyle 1,4 kilogram ağırlığında altın keseği buldu. Bu son yıllarda bulunan en büyük altın keseği olurken piyasa değerinin ise 420 bin TL olduğu tahmin ediliyor.

Metal Dedektörüyle 420 Bin TL'lik Altın Keseği Buldu

Avustralya'da bir adam metal dedektörüyle 1,4 kilogramlık altın keseği buldu.

Avustralya'daki altının dörtte üçü, altın keseğinin de bulunduğu Kalgoorlie bölgesinden çıkarıldı. Kalgoorlie'deki dükkanın, internetten fotoğraflarını paylaştığı altın keseğinin değerinin 100 bin Avustralya doları (yaklaşık 69 bin ABD doları, 420 bin TL) değerinde olduğu tahmin ediliyor.

SON YILLARDA BULUNAN EN BÜYÜK ALTIN KESEĞİ

Bölgede altın avcılarına malzeme satan bir dükkanın sahibi olan Matt Cook, altının fotoğrafını internette paylaştı. Fotoğrafları, Matt Cook adlı bir esnaf paylaştı. Altını bulan adamın adı açıklanmazken Matt Cook, onun tecrübeli bir altın avcısı olduğunu söyledi. Bu, son yıllarda bulunan en büyük altın keseği oldu.

Altın avcılarına malzeme satan esnaf Cook, altının toprağın 45 cm altından çıkarıldığını söyledi ve ekledi:

"Dükkanıma geri dönüp elindeki altını gösterdiğinde yüzüme büyük bir gülümseme oturdu."

"ARADA BÖYLE BÜYÜKLERİ DE ÇIKIYOR"

Curtin Üniversitesi Batı Avustralya Madencilik Okulu Direktörü Prof. Sam Spearing'e göre bölgede daha külük altın keseklerinin bulunması daha sık rastlanan bir durum. Spearing, "Çevredeki madenlerin yanı sıra çok sayıda insan buraya hafta sonları hobi olarak altın avlamaya geliyor. Bazı insanlar ise bunu tam zamanlı olarak yapıyor. Çoğu altın 15 gramdan daha düşük ağırlıkta oluyor ama arada böyle büyükleri de çıkıyor." dedi.

ALTIN KESEĞİ NEDİR?

Topraktan temiz külçe durumunda çıkan altına, altın keseği denir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7