Milletvekili Fendoğlu, Çimento Fabrikasını, Bakan Kurum’a Sordu

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yazılı cevaplandırması istemiyle Elazığ Şehir Merkezi’nde bulunan çimento fabrikasıyla ilgili TBMM Başkanlığı’na yazılı soru verdi.

Milletvekili Fendoğlu, Çimento Fabrikasını, Bakan Kurum’a Sordu

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, TBMM Başkanlığı’na Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı cevaplandırması gerekçesiyle Elazığ Şehir merkezinde bulunan çimento fabrikası ile ilgili yazılı soru verdi.

TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soruda Elazığ’da şehir merkezinde faal olarak çalışan Altınova Çimento Fabrikası’nın Elazığ halkını tedirgin ettiğini belirten Fendoğlu, vatandaşların faaliyet gösteren bu Fabrikanın şehir dışına taşınmasını istediğini kaydetti.

SORULAR YÖNELTTİ

Fabrika yetkililerince, toz ve gaz salınımının filtreleme metotları ile kontrol altında tutulduğu ifade edilirse de filtre sisteminde yaşanan arıza ya da elektrik kesintisi sebebi ile filtre sisteminin devre dışı kalması bacadan yoğun şekilde toz ve gaz çıkışına sebep olduğunu ifade eden Mehmet Celal Fendoğlu, sorunların çözümüne yönelik;

Ülkemizde kaç tane şehrin içinde faal olarak üretim yapan çimento fabrikası bulunmaktadır? Bugüne kadar şehir içlerinde faaliyet gösteren çimento fabrikalarından kaç tanesi şehrin dışına taşınmıştır?

Elazığ’da şehir merkezinde 200 dekarlık bir arazi üzerinde faal olarak çalışan Altınova Çimento Fabrikasının şehir dışına taşınması ile ilgili Bakanlığımızca yürütülen bir çalışma var mıdır? Bu fabrikanın taşınması için ne tür tedbirler alınacaktır?

Çimento fabrikasının bulunduğu bölgede yaşayan vatandaşlarda yoğun olarak ne gibi hastalıklar görülmektedir?

Çimento Fabrikasının bulunduğu bölgede tarımsal verimlilik nasıl etkilenmiştir? Bölgede hangi tarımsal ürünler yetiştirilmektedir? Tarımsal ürünlerin yıllara göre verimlilik oranı ne şekilde değişmiştir?

 Çimento fabrikasında çalışan kişilerde hangi mesleki hastalıklar görülmektedir? Meslek hastalığına yakalan işçi sayısı kaçtır? Hangi aralıklarda işçiler sağlık taramasından geçirilmektedir?” şeklinde soru yöneltti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nihat
Nihat - 2 yıl Önce

Bu MHP İktidar ortağı değil mi? Muhalefet Partileri gibi soru yönelteceğine ortağına sorunları bildirsin çözümü sağlasın. Bu arada acı olan Elazığ'ın vekillerinin içine düştüğü durum.

Nefis sahibi vekillerimiz
Nefis sahibi vekillerimiz - 2 yıl Önce

Elazığ ın mevcut vekilleri gebermişler mi ki! Diğer vilayetlerin vekilleri Elazığ ın sorunlarını gündeme taşıyorlar. Acaba bu haberi okuduklarında yüzleri kızarıyor mu? Yok yok kızarmaz onların yüzleri hedik suyu ile yıkanmış )))

Kadir Aslan
Kadir Aslan - 2 yıl Önce

Elâzığ Milletvekilleri halkın Sağlığı ve şehir görüntü kirliliğinin önemine umarım şimdi uyanmışlardır.

Nurettin karamazi
Nurettin karamazi - 12 ay Önce

Aslında yorumlasa gerek yok,bu fabrika 1959 yıkından beri ruhsatsız,devlette iken ruhsat verilmeyen fabrika,ozellestikten sonra ruhsat verildi bir takım filitrasyon işleminden sonra,B tipi çevre kirlilik sınıfına sökülüp ruhsatlandirildi,
Bir de şunu söylemekte fayda var,üzerine her gidildiğinde Elazığspora yardim yaparak yerel yönetimlerce erteleniyor,bunu da ,araştırılırsa göreceklerdir,
Etrafa,çifçiye zarar konuşun da bu mevsim kesrik ve yiginkiye gidip lahana yapraklarının üzerinde ki çimento atıklarını görebilirler,bu milleti kandirmanin bir gereği yok.bu işte,dalı olanları da Allaha havale ediyoruz.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109