Pastırmanın Dilimi 2 Lira Oldu

Kayseri'nin meşhur lezzetlerinden pastırmanın, 75 ile 156 lira arasında değişen fiyatlarında en çok tercih edilen kilosu 144 lira olan türün, bir dilimi 2 liradan satılıyor.

Pastırmanın Dilimi 2 Lira Oldu

Et fiyatlarına gelen son zamlar, pastırma fiyatlarında da artışa neden oldu.

Kayseri'nin geleneksel lezzetleri arasında yer alan pastırmanın geçen yıllara göre daha az tüketildiğini belirten pastırma ve sucuk satıcısı Yusuf Tilgen, "11 çeşit pastırma var. Bunlardan en lüksü bonfile, sırt pastırma ve antrikottur. Sırt pastırma 144 TL, bonfile pastırma 156 TL, tütünlük pastırma 155 TL ve seçme pastırmamız da 125 TL'dir. Bir dilim pastırmamız 2 TL'ye tekabül etmekte." dedi.

Siparişler Kilodan Grama Düştü

Pastırmayı hediye olarak alanların çoğunlukta olduğunu ifade eden Tilgen, "Bunlar daha önce 1'er kilo olarak gidiyordu. Daha sonra bu yarım kilo ve şimdi grama kadar düştü. İnsanların pastırma tüketimi biraz daha az oldu. Pastırmaya en son yüzde 4 zam geldi. Asgari ücretin yükselmesi, elektrik zamları, benzine ve mazota gelen zamlarla beraber bunlarda da artış oldu. Şu anda satışlardan memnun değiliz." diye konuştu.

Kayseri Ticaret Borsası'ndan yapılan açıklamada da 'düşük kalite pastırma'nın kilosunun 75-85 TL arasında, 'sırt pastırma'nın 90-134 TL arasında, 'bonfile pastırma'nın ise 96-146 TL arasında satıldığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 19:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7