Salda'yı Yılda 1 Milyon Kişi Ziyaret Etti

Burdur'da bulunan Salda gölü beyaz kumu, turkuaz rengi suyu ve eşsiz doğası ile 2020 yılında cazibe merkezi oldu.

Salda'yı Yılda 1 Milyon Kişi Ziyaret Etti

Bölgede yapılacak "Millet Bahçesi" haberleri ile de gündeme gelen Burdur'un Yeşilova ilçesindeki, Türkiye'nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü'nü 2020 yılında toplamda 1 milyona yakın kişi ziyaret etti.

Mars'taki Jezero Krateri İle Benzerlik

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA), Mars'taki Jezero Krateri ile benzer bir mineral oluşumu ve jeolojik yapıya sahip olduğunu açıkladığı, bembeyaz kumsalı ve turkuaz renkli suyuyla ilgi odağı olan Salda Gölü, korona virüs tedbirleri kapsamında geçen yıl mart ayında ziyarete kapatıldı, 1 Haziran 2020 tarihinde ise normalleşme adımlarının atılmaya başlanması ile yeniden açıldı.

Kumu Cilde İyi Geliyor Denince  "Beyaz Adalar" Bölümündeki Sahilde Derin Çukurlar Oluştu

Türkiye'nin her bölgesinden akın akın ziyaretçinin geldiği Salda Gölü sahilindeki çamurun cilde iyi geldiğinin söylenmesi üzerine "Beyaz Adalar" bölümündeki sahilde derin çukurlar oluştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kararıyla gölün bu bölümüne ziyaretçi girişi, 15 Ekim 2020 tarihinden itibaren ahşap bariyerler çekilerek yasaklandı.

İki Ay Ziyarete Kapalı Aldı

2018 yılında yaklaşık 500 bin, 2019 yılında ise yaklaşık 1 milyon 400 bin kişinin ziyaret ettiği Salda Gölü, pandemi sürecinde 2 ay ziyarete kapalı olmasına rağmen 2020 yılında da 1 milyona yakın ziyaretçiyi ağırladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner109