Şehit Nişanlısı Acı Çektim Diye Açtığı Davada 20 Bin Tl Tazminat Kazandı

ADANA 'da şimdiye kadar benzerine rastlanılmayan bir dava görüldü. Adana’da evlilik hazırlığı yaptığı nişanlısı, düğüne bir ay kala şehit olan şehit nişanlısı, çektiği acı, elem ve ıstırap gerekçesiyle açtığı davadan 20 bin lira tazminat kazandı.

Şehit Nişanlısı Acı Çektim Diye Açtığı Davada 20 Bin Tl Tazminat Kazandı

Adana’da yaşayan S.G., düğününe 1 ay kala polis memuru nişanlısını 2016 yılının Ağustos ayında Van’daki hain terör saldırısında kaybetti.

Nişanlısının hatıralarıyla yaşayan S.G., bu olaydan yaklaşık 1.5 yıl sonra avukatı Nazan Akça aracılığıyla yaşadığı acı, elem ve ıstırap nedeniyle Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 30 bin manevi, 10 bin de maddi olmak üzere 40 bin liralık tazminat davası açtı. Söz konusu davaya bakan Van 3. İdare Mahkemesi 8 ay gibi kısa bir sürede karara vardı.

8 Ayda Karar Çıktı: Mahkeme heyeti, S.G.’nin 10 bin liralık ‘destekten mahrum kalma tazminatı’ talebini, genç kadının nişanlısıyla arasında evlilik birliği sağlanmadığı gerekçesiyle reddetti. Mahkeme, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, genç kadına 20 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti. Kararı değerlendiren avukat Akça, Türkiye’de ilk defa bir şehidin nişanlısına manevi tazminat ödenmesine hükmedildiğine dikkat çekip, kararın ‘emsal bir karar’ olduğunu savundu. Akça, “Müvekkilimin duyduğu ve ömür boyu duyacağı acı ve ıstırabı kısmen de olsa karşılayabilmek için bu davayı açtık ve mahkeme de bizi haklı gördü” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103