Türkiye ile İngiltere arasında tarihi anlaşma

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Serbest Ticaret Anlaşması, önümüzdeki dönemde Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ticaretimizin gelişiminin en büyük teminatı olacak." dedi.

Türkiye ile İngiltere arasında tarihi anlaşma

Türkiye ile Birleşik Krallık Arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalandı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Türkiye-Birleşik Krallık ilişkileri bakımından önemli ve tarihi bir günü yaşıyoruz" dedi. Anlaşmanın iki ülke arasındaki ticaretin en büyük teminatı olacağını söyledi.

Tarihi anlaşmanın imza töreninde konuşan Bakan Pekcan şunları kaydetti;

Bu anlaşma, önümüzdeki dönemde Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ticaretimizin gelişiminin en büyük teminatı olacak. Firmalarımızın rekabetçi olduğumuz sektörlerde İngiltere'ye kolay ve sorunsuz bir biçimde ihracat yapabilmelerini garanti altına alacaktır.

"İş insanlarımıza verdiğimiz sözü tutmanın mutluluğunu yaşıyoruz"

Türkiye olarak temel amacımız, Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği'nden kaynaklı ticari ilişkilerimize de halel getirmeden, Birleşik Krallık ile arzu ettiğimiz bir ticaret anlaşmasını imzalamak idi. Bugün itibarıyla amacımıza ulaşmış bulunuyoruz. Anlaşmanın az sonra imzalanmasıyla birlikte, Birleşik Krallık ile aramızdaki ticaret yapısıyla ilgili bir belirsizlik kalmayacaktır. Ticaretimiz her zamanki etkinliğiyle sürecek ve inanıyorum daha da gelişecektir. Gümrük Birliği'nin 25 yıl boyunca getirdiği kazanımları korurken, Birleşik Krallık ile ilişkilerimizi imzalayacağımız Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında daha da derinleştirme yönünde ilk adımı atıyoruz.

Türkiye ile İngiltere arasında tarihi anlaşma

Artık yıl tamamlanmak üzereyken ve geçiş süreci dolmak üzereyken, Birleşik Krallık ve AB arasında anlaşma sağlanmasıyla ülkemiz ile Birleşik Krallık arasında bir serbest ticaret anlaşması imzalanması noktasında tüm belirsizlikler ve tüm hukuki ve teknik engeller de ortadan kalkmış oldu. Biz de bu çerçevede bugün itibarıyla Birleşik Krallık ile anlaşmamızı imzalayacak olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz.

Bugün iş insanlarımızın beklentilerini karşılamanın ve onlara verdiğimiz sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Umuyorum anlaşma ticaretimize farklı bir ivme gelmesine de etkili olur. 

"Anlaşma, tüm sanayi ve tarım ürünlerini içeriyor"

Birleşik Krallık ile ticaretten yatırıma geniş bir yelpazede ortaklığımız mevcuttur. Taraflar olarak 'tarifesiz' STA hedeflemiştik, bu gerçekleşti. Anlaşma, tüm sanayi ve tarım ürünlerini içeriyor.  Birleşik Krallık ülkemiz ihracatında Almanya'dan sonra ikinci sıradadır.

Ödemeler dengesi verilerine göre ülkemizde Birleşik Krallık kaynaklı yatırımlar 11,6 milyar dolar düzeyindedir. Taraflar olarak tarifesiz bir serbest ticaret anlaşmasını gerçekleştirdik. Bugün imzalayacağımız anlaşmayı vakit geçirmeden uygulamaya koyacağız. Anlaşma olmasaydı, Birleşik Krallık'a yaptığımız ihracatın yaklaşık yüzde 75’i vergi yüküyle karşı karşıya kalacak, yaklaşık 2,4 milyar dolara varan bir zararımız olacaktı. Bu risk an itibarıyla ortadan kalkmıştır.

Öte yandan anlaşmanın yatırımlar ve hizmetler gibi alanları da kapsaması için çalışmalara en kısa sürede başlamayı ümit ediyoruz. İlişkilerimizi derinleştirmek için çalışmaya ara vermeden devam edeceğiz.

Türkiye ile Birleşik Krallık arasında imzalanan kritik ve tarihi anlaşmanın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu anlaşma yeni ve çok önemli bir kilometre taşıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103