Türkiye'nin Tropikal Meyve İhracatı Gitgide Büyüyor

Türkiye geçen yıl 57 bölgeye 6 milyon 461 bin dolarlık tropikal meyve ihraç ederken, tropikal meyve ihracatı son 3 yılda yüzde 38 artış gösterdi.

Türkiye'nin Tropikal Meyve İhracatı Gitgide Büyüyor

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği"nden (EİB) yapılan açıklamaya göre, Türkiye geçen yıl 57 ülke ve bölgeye 6 milyon 461 bin dolarlık tropikal meyve ihraç etti.

EİB Başkanı Hayrettin Uçak, açıklamada, tarım ve gıdada markalaşmanın yolunun, katma değerli ürün üretmekten, dünyanın talep ettiğini üretmekten geçtiğini belirtti.

Uçak, "Türkiye, tropikal meyvede ithal eden ülke konumundan şu anda 57 farklı ülke ve bölgeye ihraç eden ülke konumuna geldi. Türkiye geneli tropikal meyve ihracatımız 2018 yılında 4 milyon 690 bin dolar, 2019 yılında 5 milyon 110 bin dolarken 2020 yılında 6 milyon 461 bin dolara ulaştı. Ülkemizde yetiştirilen, ihraç edilen tropikal meyve çeşitlerini artırarak katma değer zincirimizi gitgide büyütüyoruz." ifadelerini kullandı.

TROPİKAL MEYVE İHRACATI 3 YILDA YAKLAŞIK YÜZDE 38 ARTTI

Türkiye'nin tropikal meyve ihracatının 3 yılda yaklaşık yüzde 38 arttığını belirten Hayrettin Uçak, şunları kaydetti:

"Kivi ve avokado ile başladığımız bu yola ejder meyvesi, çarkıfelek, karambola, papaya, mangost, guava armudu, mango, ananas, Hindistan cevizi, yaban mersini, kumkuat gibi ürünleri ekleyerek tropikal meyvede ürün gamımızı genişlettik.

ALTERNATİF ÜRÜNLERLE DAHA FAZLA PAZARA ULAŞILABİLECEK

Türkiye, iklimi, toprağı, biyoçeşitliliği, coğrafi konumuyla planlı, programlı ve iyi tarım uygulamalarına bağlı kalarak geleneksel ürünler kadar yeni alternatif ürünleriyle de daha fazla pazara ulaşabilecek, ihracatını daha üst seviyelere taşıyacak konumdadır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7