Vadeli doğal gaz piyasası açıldı

Türkiye'de doğal gaz ticaretinin vadeli kontratlarla yapılmasını sağlayacak Vadeli Doğal Gaz Piyasası canlı işlemlere açıldı.

Vadeli doğal gaz piyasası açıldı

Türkiye'nin enerji borsası EPİAŞ bünyesinde faaliyet gösterecek Vadeli Doğal Gaz Piyasası canlı işlemlere açıldı. Böylece Türkiye, bölgenin hukuki altyapılı vadeli doğal gaz borsası işleten ilk ülkesi olacak.

Piyasa katılımcıları, vadeli piyasayla ileri tarihli ve fiziksel teslimatlı doğal gaz ticareti yapabilecek. Aylık, çeyreklik ve yıllık ürünler için, doğal gazın gelecekteki fiyatını öngörme ve fiyat riskinden korunma imkanına kavuşacak.

"Piyasa oyuncuları ileriye yönelik fiyatları bilmek ister"

Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tancan, "Bütün piyasalarda piyasa oyuncuları ileriye yönelik fiyatları bilmek isterler, kendilerini belirsizlik riskinden korumak isterler. Vadeli doğal gaz piyasalarında da piyasa oyuncuları doğal gazın ileriki aylardaki fiyatlarını tahmin edebilme şansına sahip olacaklar." dedi.

Vadeli Doğal Gaz Piyasasıyla Türkiye, bölgenin uluslararası standartlarda doğal gaz ticareti yapan ilk ülkesi olacak. Vadeli piyasa, Karadeniz gazının ileri tarihli kontratlarla satılmasına imkan sağlayacak.

"Karadeniz gazı cari açığı azaltacak"

Karadeniz gazının öneminden bahseden Tancan, "Özellikle Karadeniz gazının üretilmesi ve piyasaya sunulmasıyla birlikte cari açığın azalmasına çok büyük bir katkısı olacak, Karadeniz gazının." diye konuştu.

"Tüketiciye fiyat avantajı sağlayacak"

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Tancan, "Rekabet her zaman daha düşük, daha doğru fiyatların ortaya çıkmasını da temin etmiş olacak. Bu da nihai tüketiciye hem öngörülebilirlik, hem de bir fiyat avantaşı sağlamış olacak" açıklamasını yaptı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner109