10. YÖREX Antalya Fuarında Elazığ Rüzgarı

Antalya’da Yöresel Ürünler Fuarı açılışı gerçekleştirildi. Yoğun katılımın olduğu YÖREX Fuarı’nda Elazığ’a ait firmalar da stantlarda yerini aldı.

10. YÖREX Antalya Fuarında Elazığ Rüzgarı

Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde TOBB’un desteğiyle bu yıl 10’uncusu ANFAŞ Fuar Merkezi’nde düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarının açılış töreni gerçekleştirildi.

‘Sizin oraların nesi meşhur’ sloganıyla 23-27 Ekim tarihlerinde açık kalacak YÖREX’te, 7 bölgeden 81 il, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, 18 kalkınma ajansı, 150 civarında oda ve borsa ile toplam 647 civarında katılımcı firma, yöresel ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sunacak.

Fuar’da Elazığ’ın yöresel lezzetleri de stantlarda yerini aldı.

VARANK: BU RAKAMI GERİDE BIRAKACAĞIMIZ ŞİMDİDEN ANLAŞILIYOR

Açılış programında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bu fuar yöresel ürünlerin markalaşması, ticarileşmesi ve korunması açısından sağladığı katkılarla bölgesel kalkınma politikalarımıza da destek veriyor. İlgili tüm paydaşların desteğiyle sürdürülen YÖREX geçen sene 207 binin üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Bu sene bu rakamı geride bırakacağımız şimdiden anlaşılıyor” ifadelerini kullandı.

HİSARCIKLIOĞLU: KARDEŞLİK İÇİNDE YAN YANA DURMAKTADIR

YÖREX'in artık Türkiye’nin bir vitrini olduğunu belirten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “YÖREX artık Türkiye’nin vitrinidir. Burada ülkemizin tüm reknleri bir araya gelmiştir. Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine tüm Türkiye burada. Birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde yan yana durmaktadır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardında katılımcılar stantları gezerek ürünleri tatma şansı yakaladı.

Elazığ stantları katılımcıların yoğun ilgilisini gördü.

ARSLAN: YÖREX FUARI HER GEÇEN GÜNDE KENDİNİ GELİŞTİRMEKTEDİR

Yörex fuarıyla ilgili konuşan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, “YÖREX Antalya fuarı çok önemli çok değerli. Burada Türkiye’nin tüm ilçeleri, illeri kendi yöresel ürünlerini en iyi şekilde sergilemeye çalışıyor, pazara sunmaya çalışıyor. Burada markalaşma adına, ambalajlama sistemleri adına gerçekten çok güzel örneklemeler var. Gerçekten Elazığ’ımızda yöresel ürünleri tanıtma adına ciddi emek, gayret sarf ediyor. Biz onlara müteşekkiriz. Onun gibi çalışan birçok firmamız da var. Onları da bu fuara karşı duyarlı olmaya, gelip katılmaya davet ediyoruz. Elazığ’ımızın en önemli değeri; bizim kendi yöresel gıda ürünlerimiz. Ki ismini ondan alıyoruz. Biz ismimizi azıktan alıyoruz. Azığın bolluğundan alıyoruz. Madem bu ismi alıyoruz, en iyi şekliyle bunu ifade edip ilimizin ekonomisine, ülkemizin ekonomisine kazanç sağlama noktasında en iyi hak ettiği değeri taşımak zorundayız. Mücadelemiz o yönde. Kalkınma Ajansımız da fuarımıza destek verdi. Burada muazzam bir bayram havası var. İnanılmaz bir katılım ve ziyaretçi sayısı var. YÖREX Fuarı Uluslararası Fuar olma noktasında hak ettiği noktaya gelmiştir, her geçen günde kendini geliştirmektedir. Emeği geçen tüm katılımcılarımıza, bu markaların oluşturulup insanların istifadesine sunulmasına, memleketimizin istifadesine sunulması noktasında emek veren tüm üreticilerimize sonsuz teşekkür ediyorum. Daha nice güzel fuarlar diyorum” ifadelerini kullandı.

ARSLAN: TÜM ÜYELERİM İÇİN AYNI ŞEKLİYLE YAKLAŞIYORUM

Başkan Arslan, “Ülkemizin tüm yöneticileri, gerekse birlik genel başkanımız Elazığ’ımıza çok farklı bir değer veriyor. Sayın bakanımız da standımıza teşrif ederek bizleri şereflendirdiler, onurlandırdılar. Biz de müteşekkiriz. Rıfat başkanımız da ha keza öyle. Tüm oda başkanlarımız ziyaretimize geliyor. Hemşehrilerimiz geliyor. Antalya il belediye başkanı, valileri, ilçe belediye başkanları… İnanılmaz bir ziyaretçi akınına uğruyoruz. Bu inanılmaz mutlu edici. Biz de tüm ürünlerimizi onlara en iyi şekliyle tattırmaya çalışıyoruz, tanıtmaya çalışıyoruz. Gerçekten dolu dolu bir fuar. Önümüzdeki yıllarda çok daha güzel bir şekliyle şehrimizi burada tanıtma fırsatı bulacağız. Elazığ’ımıza, ürünlerimize, üreticilerimize güveniyoruz. Güvenmezsek ön açıcı olmayız. Güveniyoruz, diyoruz ki ‘siz bir kendinize gelin. Sahip olduğunuz değerlerin farkına varın ve bunu en iyi şekliyle ifade edin.’ Bizim tüm üreticilerimize, tüccarlarımıza bakış açımız bu yönde. Tüm üyelerim için aynı şekliyle yaklaşıyorum. Diyorum ki ‘değerlerimizin farkına varın” şeklinde konuştu.

ARSLAN: AMACIMIZ ŞEHRİN GELİRLERİNİ ARTTIRMAK İŞSİZLİK SORUNUNU ÇÖZMEK

Başkan Asilhan Arslan, “Elazığ’ın ürünleri dünyanın iddia ediyorum en lezzetli ürünleri. Çünkü ben 60’ın üzerinde ülke gezdim. Her birinde de gittiğim zaman en ilk yaptığım şey oranın yöresel tatlarına, lezzetlerine, ürünlerine bakmak. Damak zevki bakımından baktığımız zaman gelen misafirlerimiz de aynı görüşte. Biz sadece kendi değerlerimiz için, ürünlerimiz için bunu söylemiyoruz. Gelen misafirlerimiz diyor ki Asilhan Bey ‘biz burada yediğimiz meyveyi hiçbir yerde yemedik. Burada yediğimiz kadar lezzetli yemek yemedik.’ Bu onların ifadesi. Madem böyle güzel bir değerimiz var; bizim amacımız ne? Bunu tüm insanların istifadesine sunmak. Oradan ekonomik kazanç elde etmek, şehrin gelirlerini arttırmak, işsizliğin sorununu çözmek. Tüm gayemiz bu. Onun için gece gündüz mücadele ediyoruz. Ama ben inanıyorum ki Rabbim halisane niyetle biz çalışmaya devam ettiğimiz sürece bunların bu emeklerin karşılığını verecektir” şeklinde konuştu.

YOĞUNLU: KİTLESEL ORANDA SATIŞLARINA İMKAN SAĞLAYACAK ANLAŞMALAR YAPACAĞIZ İNŞALLAH

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu ise, “Bizim ajans olarak amacımız öncelikle yöresel ürünlerimizi belirlemek, envanterlerimizi çıkarmak. Sonra bu ürünlerimizin belli bir standardını oluşturmak. Yine Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız da gerçekten buna önem veriyor. Standartlarını belirledikten sonra da bunların tescillerini almak. Şu ana kadar Elazığ’da tescil olarak iyi gidiyoruz. Şu an 3 tane ürünümüz tescil aşamasında. 4 tane de ürünümüz gerçekten ulusal anlamda tescil almış, markalaşmış ve ticarileşmeyle ilgili faaliyetleri yürüyor. Biz burada bunları daha fazla ticari bir alana, daha önemli bir ticari getiriye dönüştürmek için bu gibi fuarlara katılıyoruz. Hem bu bizlerin kurumsal kapasitesine çok önemli bir etkide bulunuyor. Hem de buraya gelen firmalarımız gerçekten buradaki pazarı görmüş oluyorlar. Burada sadece bir satışa ve tanıtıma odaklanmıyoruz. Burada 21 tane firma getirdik 4 ilde. Biz bunları yarından itibaren bu zincir marketlerle, otellerle be to be dediğimiz görüşmeleri yaptıracağız. Yani her birine bir uzman arkadaşımız refakat edecek” diye ifade etti.

HABER: SITKI TAŞEL

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7