112 Acil Çağrı Merkezi Hizmet Vermeye Başladı

112 Acil Çağrı Merkezi Elazığ Valisi Erkaya Yırık’ın katıldığı açılış töreniyle hizmet vermeye başladı. Vali Yırık, hem incelemelerde bulundu hem de merkezle ilgili bilgiler verdi.

112 Acil Çağrı Merkezi Hizmet Vermeye Başladı

Yaklaşık 3 yıl önce yapımına başlanan ve yapımı tamamlanan yeni nesil ‘112 Acil Çağrı Merkezi’ hizmete girdi. Tüm kurum ve kuruluş acil numaraları ‘112’ acil çağrı merkezinden cevaplandırılacak.

Güney Çevre Yolu Özel Hareket Karşısında kurulan Çağrı Merkezinin açılış törenine Elazığ Valisi Erkaya YIRIK, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, İller İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Servet GÜNGÖR, 112 Acil Çağrı Hizmetleri Daire Başkanı Tarık BAHADIR ve diğer protokol üyeleri katıldı.

Açılış töreninde konuşan Vali Erkaya YIRIK, merkezin 52 personelle birlikte vatandaşlara kamu hizmetinin tek bir koordinasyon merkezinden verileceğini söyledi

Acil Çağrı Merkezi’ne neden gerek duyduklarını belirten Vali Yırık, merkezin bir sebeple devre dışı kalması durumunda başka bir şehirden çağrıların alınabileceğine dikkat çekti.

VALİ YIRIK: MERKEZ KESİNTİSİZ BİR ŞEKİLDE VATANDAŞLARA HİZMET VERECEK

Vali Erkaya Yırık, “ Bugün itibariyle Türkiye’mizin öncesinden devam ede gelen kamu hizmetlerinin çağrı sistemlerinin 112 marifetiyle birleştirilmesi çalışmalarının Elazığ’ımızda sonuna geldik. Yaklaşık 3 yıldır süregelen bu çalışmalar bugün itibariyle 52 personelimizin farklı kurumlarından burada istihdam edilmek suretiyle vatandaşlarımıza bu bahsettiğim birimlerin tüm çağrıları hizmete talepleri 112 marifetiyle ilgili kurumlara dağıtılacak. Vatandaşlarımızın kamu hizmetleri tek bir koordinasyon altında etkin bir şekilde, vatandaş memnuniyetini önceleyerek sunulmaya başlayacaktır. Birimlerimizi de bundan sonraki süreçte Elazığ’da tüm ilçe ve köylerde vatandaşlarımızın talepleri gecikmeksizin anında ve zaman kaybı olmaksızın hizmetler ilgili birimlerce sunulmaya çalışılacaktır" dedi.

İller İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Servet GÜNGÖR, 2021’in Haziran ayı itibariyle tüm Türkiye’de bu sisteme geçileceğini söyleyerek merkezin Elazığ’a hayırlı olmasını diledi.

GÜNGÖR: TÜRKİYE’DE ACİL ÇAĞRI HİZMETLERİNİ TEK NUMARA ALTINDA BİRLEŞTİREN BİR SİSTEME KAVUŞACAK

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Servet Güngör, “Bakanlığımızın 2009 yılında başlamış olduğu 112 Acil Çağrı Hizmetlerinin tek numara altında toplanmasına ilişkin çalışmanın önemli bir noktasını tamamlamış bulunuyoruz. İnşallah, 2021 yılı Haziran ayı sonu itibariyle tüm Türkiye’de acil çağrı hizmetlerini tek numara altında birleştiren bir sisteme kavuşmuş olacağız. Biz bugün de Elazığ’ımızda tüm acil çağrı numaralarını, kamu kurum ve kuruluşlarının acil çağrı numaralarını 112 numarası adı altında birleştirilmesi ilişkin devreye alma işlemi gerçekleştireceğiz” diye kaydetti.

İller İdaresi Acil Çağrı Hizmetleri Daire Başkanı Tarık BAHADIR da merkezle ilgili bilgiler verdi.

BAHADIR: BİRDEN FAZLA NUMARA EZBERLEMEK ZORUNDA DEĞİL VE VATANDAŞIMIZ ARTIK 112’Yİ BİLECEK

İller İdaresi Genel Müdürlüğü Acil Çağrı Hizmetleri Daire Başkanı Tarık Bahadır, “Acil durumlarda önceden birden fazla numarayı bilmek zorundaydık. Vatandaşlarımız artık sadece 112 numarası üzerinden acil çağrı hizmeti almak üzere bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Acil Çağrı Merkezi’ne bağlanmış olacaklar. Vatandaşlarımız bağlanır bağlanmaz, 7 metre sapma ile vatandaşımızın konumu arkadaşların önündeki sisteme düşüyor. Çağrı karşılayıcı personelimiz vatandaşlardan aldığı kısa bilgi aldıktan sonra birden fazla kurumu ilgilendiriyorsa veya tek kurumu ilgilendiriyorsa o kuruma çağrıyı aktaracak. Vatandaşlar bundan sonra birden fazla numara ezberlemek zorunda değil ve vatandaşımız artık 112’yi bilecek. Çok daha önemlisi, burada yapılan her görüşme kayıt altına alınıyor ve ilerleyen dönemlerde 10 yıllık bu süreç içerisinde bizim veri merkezimiz saptanıyor. Burası yeni nesil dediğimiz acil çağrı merkezlerimizden birisi. Bu çağrı merkezlerinin en önemli özelliği, tüm bu veriler Ankara’ya düşüyor ve Ankara’dan burada acil bir durum veya herhangi bir afet durumu olduğunda bu çağrı merkezini başka bir ilimizden çalıştırmaya devam edebiliriz” dedi.

Vali Yırık daha sonra gelen ilk çağrıyı karşılayarak, vatandaşları bilgilendirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103