14. Günün Vaaz Konusu “Affedici Olmak”

Ramazan ayının 14 gününde İzzet Paşa Camisi’nde verilen vaazlar devam etti. İl Vaizi Ali Rıza Arpacık verdiği vaaz da “Affedici olmayı” işledi.

14. Günün Vaaz Konusu “Affedici Olmak”

Maneviyatıyla her müminin gönül kapısından içeri girmeyi başaran ramazan ayında da Elazığ Müftülüğü tarafından vaazlar verilmeye devam ediyor.

İzzetpaşa Camisinde verilen vaazlarda bu kez “Affedici Olmak” konusu ele alındı.

İzzetpaşa Camisinde ramazan ayı boyunca verilen vaazı, 14. Gününde İl Vaizi Ali Rıza Arpacık verdi. 

ARPACIK: ANLAM İTİBARIYLA ÇOK ZENGİN BİR AYETTİR

Arpacık, affedici olmayı Kuran-ı Kerimden ayetlerle açıklayarak, “Affedici olmak hata yapan kişiyi bağışlamak. Kızgınlığı ve küskünlüğü bırakmak. Öç almaktan vazgeçmektir affedici olmak. Öyle bir kavramdır ki yüce rabbimiz Kur’an-ı Kerim’in birçok ayetinde bu affetme ile ilgili bize gereken dersi vermiştir. Bu affetmenin bireysel açıdan ailevi açıdan, toplumsal açıdan ne kadar önemli olduğunu birçok ayeti kelimede vurgulamıştır. Ey habibim, sen af yolunu tutu. İyiliği emret, cahillerden yüz çevir. Araf suresi 199. Ayet. Bu ayeti kelime nazil olunca Hz. Cebrail aleyhi selam peygamber efendimiz Hz Muhammet (s.a.v.)’e şöyle buyurmuş. Ey Muhammed, Allah sana şunu emreder; sana zulmedeni affetmeni emreder. Seni mahrum bırakana yardım etmeni, yardım eli uzatmanı emreder. Seninle akrabalık bağını kesenleri sormanı, Sıla-i Rahim yapmanı emreder. Bu ayet kısa olmasına rağmen Caferi Sadık’ın buyurduğu gibi anlam itibarıyla çok zengin bir ayettir” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7