15.si Düzenlen Orcik ve Bağ Bozumu Şenliği Sona Erdi

15’incisi düzenlenen ‘Elazığ Orcik ve bağ Bozumu Şenlikleri’ Kıraç Köyü’nde yapılan programla son buldu.

15.si Düzenlen Orcik ve Bağ Bozumu Şenliği Sona Erdi

Elazığ’da 14- 15 Ekim tarihleri arasında 15’incisi düzenlenen Orcik Festivali ve bağ bozumu şenlikleri Kıraç Köyünde gerçekleştirilen programla son buldu.

Birçok katılımcının bulunduğu şenlik Elazığ Müftüsü Selami Aydın’ın Kuranı Kerim Tilavetiyle başladı.

Programa katılan ETSO Başkanı Asilhan Arslan Köylülerle birlikte orcik yaptı.

ARSLAN: DAP BİRLİĞİNDE PROJEMİZ VAR

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, “Burada Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün çok değerli müdürleri, şefleri, personelleri var. Onlara da teşekkür ediyorum. Bizim yaptığımız bu çalışmaların her birine bize paydaş oldular. Bizlerle birlikte yol yürüdüler. Ben katkılarından dolayı her birine burada ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Üzümümüzün ihtiyacı talebe göre suyu dsıkılacak. İsterse meyve suyu fabrikalarına konsantre olarak gidecek, isterse oradan öü pekmez olarak işlenecek. Pekmez şekliyle satılacak ister suyunu bırakacağız, yıl boyunca pekmez yapmak için veya orcik yapmak için orada üzüm özünü tutacağız. Çekirdeklerinizden ekstra yapacağız. Bu projemiz de DAP birliğinde onay aşamasında diye biliyorum” ifadelerini kullandı.

ÖZ: DAHA İLERİYE TAŞIMALIYIZ

Üzüm Üreticileri Birliği Başkanı Cengiz Öz, “Bayrağı büyüklerimizden alıp daha ileri götürmemiz gerekir. Dedesi bunu civar illere hatta biraz daha uzağa Trabzon’a götürmüş. O cesareti göstermiş. İl dışına çıkabilmiş hatta birkaç il öteye gitmiş. O zaman bize ve Asilhan Başkan’a düşen bunu bundan sonra yurt dışına ihracatını yapılabilmesi için çaba sarf etme. Çünkü eğer böyle bir şeyi atalarımız başarmışsa, büyüklerimiz başarmışsa biz daha ileriye gideceğiz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2021, 00:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vasfi
Vasfi - 2 ay Önce

Elazığ da pazarlarda bile Öküzgözü, Köhnü ve Şifoni üzümleri bulunmuyor

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109