2018 Yıllında Elazığ’a Kaç Kişi Göç Etti?

Türkiye İstatistik Kurumu, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nden elde ettiği bilgiler ışığında Uluslararası göç istatistikini açıkladı.

Türkiye'ye göç edenlerin sayısı 2018 yılında bir önceki yıla göre %23,8 artarak 577 bin 457 kişi oldu. Bu nüfusun %52,7'sini erkek, %47,3'ünü ise kadın nüfus oluşturdu. Türkiye'ye yurt dışından gelen nüfusun 110 bin 567'si Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) vatandaşı iken 466 bin 890'ını yabancı uyruklu nüfus oluşturdu.

İllerin göç durumlarının da yer verildiği araştırmada, 595 bin 638 nüfusa sahip olan Elazığ, 2018 yılında bin 482 göç alırken, bin 339’da göç vermiş. Elazığ’ın aldığı göç, verdiği göçten daha fazla. Çevre illere baktığımız zaman en fazla göç alan ve veren il Malatya’da, Malatya’yı Diyarbakır, Tunceli ve Bingöl takip ediyor.

2017 verilerine bakıldığında ise Elazığ’da göç oranı daha fazla… Kent, 207 yılında bin 552 göç alırkeni 966 göç vermiş.. Elazığ’da giden ve gelenlerin arasındaki fark 566…

2018 yılında Elazığ’a göç eden bin 482 kişiden 731’i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 751’i ise Yabancı uyruklu.. Elazığ’dan göç edenlerden bin 339’undan 867’si Türkiye Cumhuriyeti uyruklu 472’si de yabancı uyruklu..

2017 yılı verilerine bakıldığında ise Elazığ’ın 581 bin 170 nüfusunun 2 bin 501’ini yabancı uyruklular oluşturuyor. Elazığ’a göç eden bin 532 kişiden 653 Türkiye Cumhuriyeti uyruklu, 879’u da yabancı uyruklu.. Elazığ’dan göç eden 966 kişiden 829’u Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 137’si ise yabancı uyruklu..

Yani her iki yıla da bakıldığında Elazığ’a gelen yabancı uyrukluların sayısı daha fazla.. Elazığ’dan göç edenlere bakıldığında ise çoğunluğunu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları oluşturuyor..

2018 yılında yurt dışına gidenlerin sayısı ise 501 ile bin arasında…

Yurt dışından gelenlerin göç istatistikine baktığmızda ise bin bir ile üç bin arasında.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yunus emre 1 ay önce

Giden memurların yerine yenileri gelmiş sadece. Abartılacak birşey yok..

Avatar
Azmi 4 hafta önce

Göçün kalitesinden söz ederken bu vatandaş, işte dediğiniz örnek tamda benim diyerek ayarını konuşturmuş, son olarak üslubu beyan ayniyle insan demişler,

Avatar
TUİK verileri 1 ay önce

Ya göç edenler Erzurumlu Aşık Reyhani gibi küsüp de gitmiyor, bu şehirde işçi, memur, esnaf görevleri ve işleri gereği yer değiştiriyorlar elbette ki değişimler olacak neden büyütülüyor bu tür işler anlamış değilim.

Misafir Avatar
Göç 1 ay önce @TUİK verileri

Azmi bey haklı.en basit örnek düğünler.düğünlerde bile Elazığın ne kadar yozlaştığını ve kültürünü kaybettiğini görebilirsiniz.ben birkaç yıl önce Elazığdan göç ettim.yaptığım en iyi işlerden biri buydu.Biraz kafası çalışan bu memleketten çıkıp gidiyor zaten.şu siteye girip haberleri okuyunca bile ne kadar iyi birşey yaptığımı anlıyorum

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
aZMİ 1 ay önce @TUİK verileri

1339 tayinci memur mu varmış, işçinin tayincisi nasıl oluyor? Esnaf görevi gereği nasıl göçediyor? Bu soruların cevabını verebilen insanlar göçediyor. Bu tür soruların cevabını veremeyen insanlar güneydoğudan göç ile geliyor. Bakınız Düğün Salonlarında ki, Güneydoğu Düğünleri

Beğenmedim! (0)
Avatar
TUIK verileri2 1 ay önce

Azmi isimli yorumcu sen dünyadan bihaber beyhude yaşıyorsun demek ki. Memurun nasıl tayin hakkı varsa bu hak işçide de var niye olmasın, ticaretle uğraşan bir kişi işini başka başka şehirlerde yapamaz mı? buna hakkı yokmu ne demek işçi nasıl tayin olur diyorsun bal gibi olur denyo kim demiş işçinin tayini yok diye. Sen bu kafayla çok yaşamazsın...

Misafir Avatar
Atilla 4 hafta önce @TUIK verileri2

Tüikçiğim benide göç edenlerin arasına yazmanı rica ediciyim çünkü çok yakın zamanda Elazığ`dan göç ediyorum. daha fazla durmanın anlamı yok

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Oktay 1 ay önce @TUIK verileri2

Hangi işçi? kamuda çalışan işçi mi?kamuda çalışan işçinin tayin hakkı yok.normal bir işçinin tayin hakkı nasıl oluyor? ticaretle uğraşan bir kişi işini başka şehirlerde yapabilir bu tayin mi olmuş oluyor? Elazığda iş yapan birisi Elazığdan göç edip başka şehirde işlerini yürütme kararı almışsa görevi gereği mi göç etmiş oluyor? ha bu arada tanımadığınız bir insana nasıl kolayca denyo diyebiliyorsunuz?

Beğenmedim! (0)

banner7