226 Yıllık Camide Duvar Motifleri Gün Yüzüne Çıktı

Elazığ'ın Keban İlçesi’nde 226 yıllık, tarihi Yusuf Ziya Paşa Camisi ve Külliyesi'nde yürütülen restorasyon çalışmaları sırasında, Osmanlı kültür ve sanatını yansıtan, yıllar önce sıvayla kapatıldığı tespit edilen eşsiz duvar motifleri ve kalem işi bezemeler gün yüzüne çıktı.

226 Yıllık Camide Duvar Motifleri Gün Yüzüne Çıktı

Osmanlı döneminde Yusuf Ziya Paşa tarafından 1794 yılında cami, medrese, şadırvan, kütüphane ve çeşmeden oluşan külliye şeklinde inşa edilen ve ibadethane olarak da kesintisiz hizmet veren tarihi camide, Malatya Vakıflar Bölge Müdürlüğünce 2017'de başlatılan restorasyon ve güçlendirme çalışmaları yüzde 90 tamamlandı.

Restorasyon çalışmasında, 18. yüzyıl Osmanlı kültür ve sanatını yansıtması bakımından büyük önem taşıyan motifler ve kalem işi bezemelerin, yıllar önce duvar ve kubbede yapılan tadilatlar sonucu sıva ile kapatılarak üzerlerine orijinallerinden daha küçük boyutlarda, renk ve doku bakımından orijinallerini yansıtmayan kopyalarının yapıldığı, kimilerinin ise sadece sıvanarak ya da tamamen kazınarak yok edildiği tespit edildi.

Ortaya çıkarılan duvar motifleri ile kalem işi bezemeler, yürütülecek kapsamlı ve hassas bir restorasyon çalışma ile aslına uygun bir şekilde yeniden canlandırılacak.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2020, 21:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103