banner83

3 Boyutlu Laparoskopik Kurs” Düzenlendi

Fırat Üniversitesi Hastanesinde “3 Boyutlu Laparoskopik Kurs” Düzenlendi…

3 Boyutlu Laparoskopik Kurs” Düzenlendi

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı tarafından “3 Boyutlu Laparoskopik Kursu” düzenlendi.

Fırat Üniversitesi Hastanesi Üroloji Ameliyathanesi’nde gerçekleşen kursa, Ankara, Malatya, Diyarbakır ve Kahramanmaraş’tan çok sayıda öğretim üyesi ve asistan katıldı.

ORHAN: YAKLAŞIK 4 YILDIR ÜNİVERSİTE HASTANESİNDE BU YÖNTEMİ UYGULUYORUZ

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İrfan Orhan, “3 boyutlu Laparoskopik kursunun üroloji ameliyatlarında kullanılan bir ameliyat tekniğidir. Yaklaşık 4 yıldır Üniversite Hastanesinde bu yöntemi uyguluyoruz.

Bu ameliyat tekniği ilk olarak Türkiye’de üroloji klinikleri içerisinde kliniğimizde uygulanmaya başlandı. Ve şu an da bölgemizde 3 boyutlu Laparoskopik tekniği olarak sadece Üniversite hastanemizde uygulanmaktadır. Bu tekniğin avantajları ameliyat açısından büyük üstünlükler kazandırmakla birlikte, maliyetli bir iş. Bu konuda alt yapı açısından bu sistemin hastanemize kazandırılmasında Rektörümüz Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ’ın çok büyük destekleri oldu. Bu sistemin 4 yıldır rutin olarak kullanılması çevre üniversitelerin ve diğer merkezlerden buraya eğitim için gelme taleplerini ortaya çıkardı. Şu an kursumuza Malatya, Ankara, Kahramanmaraş ve Diyarbakır’dan katılan çok değerli arkadaşlarımız var. Bugün iki tane prostat ve böbrek kanseri olmak üzere ürolojik kanser ameliyatıyla bu teknik katılan kursiyerlerimize 3 boyutlu olarak kurs mahiyetinde verildi” dedi.

Düzenlenen kurs Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Fatih Fırdolaş, Prof. Dr. Necip Pirinççi, Dr. Öğretim Üyesi Tunç Ozan ve Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Karakeçi tarafından uygulamalı olarak verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7

banner47