4 Eylül Hadi İpucu Cevabı Nedir?

4 Eylül Hadi İpcu şu şekildeydi; "Şah, Mansur, Davut gibi türleri olan üflemeli müzik aleti nedir?" işte sorunun cevabı...

4 Eylül Hadi İpucu Cevabı Nedir?

Müge Boz ve Merve Toy'un sunduğu hem eğlendirici hem bilgilendirici olan yarışma, her gün binlerce lira dağıtıyor. Hadi sosyal medya hesaplarından günün ipucu yayınlandı.Peki Şah, Mansur, Davut gibi türleri olan üflemeli müzik aleti nedir?

4 Eylül Hadi İpucunun Cevabı: Ney

KAÇ ÇEŞİT NEY VARDIR?

Günümüzde kullanılan 13 farklı tonda ney çeşidi vardır.

Ney nedir?

Erkek ya da kadınların ses tonları farklı olduğu gibi, erkeklerin kendi aralarında ve kadınların kendi aralarındaki ses tonları da farklılık göstermektedir. Basit bir ifadeyle; kiminin sesi ince, kiminin sesi ise kalın tonlardadır. Bu nedenle, bir şarkıyı farklı solistler söylediğinde icra edilen ton, bazı solistler için fazla tiz (ince), bazı solistler için ise fazla pest (kalın) gelebilmektedir.

Bu nedenle, bir eser icra edilirken, şarkıyı seslendirecek solistin sesine uyumlu tondan icra edilir. Bu durumda, telli ve tuşlu enstrümanlar daha avantajlıdır. Tuşlu çalgılarda aynı eseri farklı pozisyonlarda çalarak, farklı farklı tonlarda icra gerçekleştirebilmek mümkündür. Telli çalgılarda ise, hem farklı pozisyonlarda çalarak, hem akortu değiştirerek hem de kelepçe kullanarak farklı tonlardan icra etmek mümkün olmaktadır.

Yukarıda açıklamaya çalıştığımız ton aktarımına batı müziğinde “transpoze”, Türk müziğinde ise “göçürme” denilmektedir.

Ney ile ton göçürmesi, farklı neyler kullanılarak mümkün olmaktadır. Yine bir önekle açıklarsak; kalın sesli bir solist için (örneğin) Şah ney ile, ince sesli bir solist için (örneğin) Bolahenk ney ile icra edilerek eser farklı tonlara göçürülmektedir.

“Göçürme” (transpoze) yapabilmek için, farklı boylarda farklı neyler kullanılmaktadır. Neyin boyu uzadıkça tonu pestleşmekte, neyin boyu kısaldıkça tonu tizleşmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103