51 İl Daha Büyükşehir Olacak!

AK Parti, 2024'te yapılacak yerel seçimler öncesinde 30 büyükşehir dışında kalan 51 il belediyesinin statüsünü de büyükşehir statüsüne getirmeyi gündemine aldı. Peki büyükşehir olacak iller bu durumdan nasıl yararlanacak?

51 İl Daha Büyükşehir Olacak!

AK Parti'nin üzerinde çalıştığı yeni yerel yönetimler düzenlemesinde, 81 ilin tamamının "büyükşehir belediyesi" statüsüne çekilmesi planlanıyor. Kurgulanacak yeni sistemde, Türkiye'de yalnızca "il belediyesine sahip olan 51 şehirde artık merkez ilçe için seçilen belediye başkanı, il belediyesini değil yalnızca merkez ilçeyi yönetecek. Merkez ilçeler de dahil olmak üzere tüm illerde üst bir yapı olarak büyükşehir belediyeleri kurulacak. Büyükşehir belediyesi aracılığıyla kentin bütün olarak planlanması sağlanacak.

Mevcut durumda Türkiye'de toplam nüfusu 750 binden fazla olan illerin il belediyeleri kanunla büyükşehir belediyesine dönüştürülebiliyor. Türkiye'de büyükşehir statüsünde 30 il bulunuyor. AK Parti'nin, 3 yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı yerel yönetimler düzenlemesinde daha önce büyükşehir statüsü için nüfus şartının aşağıya çekilebileceği ifade ediliyordu. Ancak önceki gün AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında yeniden gündeme gelen düzenlemede 81 ilin de "büyükşehir belediyesi" statüsüne çekilmesi üzerine çalışma yapılması kararlaştırıldı.

TEK TİP SİSTEM

Büyükşehir olmayan illerde yer alan köylere götürülecek hizmetlerin il özel idareleri tarafından yürütülmesinin, "devlet hizmeti" bakımından sıkıntılara neden olduğu ifade edilirken, yeni kurgulanacak sistemde illerde "tek tip" yönetim sistemine geçilmesi planlanıyor. Yeni sistemde Türkiye'de "il belediyesi" bulunan 51 şehirde artık merkez ilçe için seçilen belediye başkanının, il belediyesini değil yalnızca merkez ilçeyi yönetmesi; merkez ilçeler de dahil olmak üzere tüm illerde üst bir yapı olarak büyükşehir belediyelerinin kurulması öngörülüyor.

YETKİ DÜZENLEMESİ

Çalışmaya göre büyükşehir belediyeleri, kenti tek merkezden bir bütün olarak planlayacak. Bu kapsamda büyükşehir ve ilçe belediyeleri arasında yeni bir "yetki alanı" düzenlemesine gidilecek. Büyükşehir belediyeleri her ölçekteki imar ve parselasyon plânları, ulaşım ana planı, yol yapımı gibi konularda makro planlamaları yapacak, ilçe belediyeleri ise çöp toplama, mezarlık hizmetleri gibi "gönül kazanacak" mikro işlerle uğraşacak.

Ancak 51 ilin de büyükşehir statüsü kazanması halinde bu illerdeki vatandaşlardan toplanacak emlak vergisi, vatandaşa ekstra bir mali yük getireceği gerekçesiyle tartışma konusu. Mevcut durumda büyükşehir belediye sınırları içindeki gayrimenkullerin emlak vergisi, yüzde 100 zamlı olarak alınıyor. Düzenlemenin hayata geçmesi durumunda 2012'de yapılan "büyükşehir" düzenlemesine benzer şekilde 51 ilde de emlak vergisi konusunda bir süreliğine ertelemeye gidilebileceği ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2021, 10:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mırto
Mırto - 2 hafta Önce

81 ilin buyuksehir olmasından elazığa bir ekstra çıkmaz. Buyuksehir kavramininda icini bosalttilar. Seçimler için çıkararılan bir durum

Ali
Ali - 2 hafta Önce

Büyükşehir olmayı isteyenlere soruyorum ne değişecek Büyükşehir oldu diyelim ne değişecek. Elazığ belediyesi şuan caddelerdeki çöpü toplamada aciz Gidip ağının madenin yada Karakoçan in en uzak köyüne elazig belediyesi hizmet götürebilir mi. Zihniyet degsimedikten sonra herşey boş. Büyükşehir imar rantı baska bişey değil.

Büyükşehir Belediyesi Daha Çok Hizmet İmkanına sahip
Büyükşehir Belediyesi Daha Çok Hizmet İmkanına sahip @Ali - 2 hafta Önce

Büyükşehir demek Belediyenin daha büyük imkanlarla daha büyük hizmet verebilmesi demektir. Kırsal alana yönelik bazı olumsuzluklar on kırsal mahalle statüsü ile düzeltilmiştir. Özel İdare Belediye Bünyesine alınarak aynı hizmetleri daha etkili verecektir. Büyükşehir olan Belediye nin mali imkanları 3 kat daha büyüyecektir. Daha çok teknik elaman daha çok personel daha çok makine parkına ve hizmet imakanıa sahip olacaktır.Elazığ merkez de Harput ve Hazar isimli iki merkez ilçe oluşacak buralara kaymakamlık ve İlçe Belediyeleri kurulacaktır. Büyükşehir yapılan Erzurum ve Sakarya depremin yaralarını bu sayede daha hızlı sarmıştır. Çalışanların maaşı artacaktır

Elazığı
Elazığı - 2 hafta Önce

Büyükşehir yapmazlar.
Bu adamlarla olmaz.
Bu şehir değer yargılarını yitirdi.

Bu Manşete Şaşıdım
Bu Manşete Şaşıdım - 2 hafta Önce

Bu hiç olmamış, manşeti sadece Elazığ oluyormuş gibi atıp Zülfü beylerden büyük olanından da bir açıklama ekleseydiniz.

Keno
Keno - 2 hafta Önce

Yani statu degisince hizmet mi daha iyi olacak yoksa vergi mi artacak...Iyi hizmet icin degildir belli..Bu zihniyetten beklenir her sey.

Dursun
Dursun - 2 hafta Önce

Elazığ i Elazığ yapsinlarda buyuksehir istemiyoruz suanki durum içler acısı elazig perişan durumda ama malesef sahipsiz memleket

Zaza
Zaza - 2 hafta Önce

Büyükşehir olmasını şahsen istemiyorum herşeyi ile Zarar

Esat
Esat - 2 hafta Önce

Büyükşehir düzenlemesi yapılırken Elazığ, Batman Sivas haksızlığa uğramıştı. Telafi edilmiş olur.


SIRADAKİ HABER

banner103