“5.Ufka Yolculuk ve Kitap Okuma”

ELÇED tarafından “5.Ufka Yolculuk ve Kitap Okuma” kültür yarışmasının ödül töreni düzenlendi. Bu sene yarışmada işlenen konu Kur anı Kerim’in meali idi.

“5.Ufka Yolculuk ve Kitap Okuma”

Programın açılış konuşmasını yapan ELÇED Başkanı Gürkan Öztürk,”2013 yılında yola çıktığımız ufka yolculuk yarışmamızda ilmihalle başladık, siyer nebi, hadis konulu yarışmalarla devam ettik. İlk yıl Türkiye geneli 87.000, Elazığ geneli 700 yarışmacıyla yola çıktık. 5 yıl sonra Türkiye geneli 600.000 Elazığ’da 4.100 yarışmacıya ulaştık. 81 ilde 900 ilçede birçok ülkede 115bin gözetmenle 235 cezaevinde sınav yaptık. En büyük sınav olma özelliğimizi devam ettirdik. Elazığ’da 8 ilçede 17 okulda, açık ve kapalı cezaevinde 120 gözetmenle yarışmamızı yaptık. Tunceli merkez ve Pertek’te bu sene Kur anı Kerim konulu yarışmamızı gerçekleştirdik. 6 aylık maratonda ilçelerdeki tüm kurumları ziyaret ettik. Bu çalışmalarda yardımını esirgemeyenlere teşekkür ederim ”dedi.

Biz bu hayır yarışında bu hizmet kervanında bulunurken tek bir gaye ve niyetlerinin Allah rızası olduğunun altını çizen ELÇED Başkanı Öztürk, ”Tüm çıkarları kenara bırakarak bu coğrafyada insanımıza, çocuklarımıza nasıl faydalı olabiliriz gayretindeyiz. Her geçen gün değerlerimizden uzaklaşan bir neslin anneleri, babaları, öğrenmen ve idarecileri olarak yapmamız gereken çok şey olduğuna inanıp çalışmalıyız. İnsanlığın ve bizlerin her zamankinden daha çok milli ve manevi değerlere ihtiyacı vardır. Sürekli ekonomik kalkınma programların düzenlendiği maneviyatımızın acaba kaç kurum kuruluş manevi kalkınmanın nasıl olacağı konusunda kafa yorup dert ediniyor. Burada derli olmak dertlenmek gerekiyor” diye konuştu.

Programa Ehli Sünneti anlatmak için katılan Harput Eğitim Müdürü Serdar Gürses, ”Şimdiye İslam tarihinde mezhep kavgası olmadı çıkmadı. Avrupalılar bunu çıkarmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyor. Fitneye, yangına körükle gidiyorlar. Bizi yakacaklar. Sadece Anadolu’ya has bir durum değil bu. Mısır’da, Tunus’ta, Fas’ta, Libya’da da böyledir bu durum. Eğer bu ekol Ehli Sünnet’in ekolü kendi mehtabını anlatamazsa İslam Ümmeti büyük tehlikededir. Sebebi biraz önce dediğim gibi iştihatı yerleştirirseniz karşınızdaki insana kafir demeye başlarsınız. Bugün kişilerin yaptığını söylüyorum benim temel şartım bir insanın Şia olması. Bir insan Şia değilse, kâfirdir. Öldürülebilir mi? Öldürülemez. Bunun kitapta delilleri var mı? Var. İşte problem buradan çıkıyor. Bizim ne yapıp edip Şia’ları ikna etmemiz gerek. Buda mümkün değil. Bunu yapamadığımız müddetçe çok büyük bir tehlike bizi bekliyor ”diye kaydetti.

Program yarışmacılara plaketlerinin taktim edilmesi ile son buldu.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2017, 16:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103