800 Yıllık Cami Eski Görkemine Kavuşuyor

Elazığ'da UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki tarihi Harput Mahallesi'nde unutulmaya yüz tutan Artuklu dönemine ait, 800 yıllık Esadiye Cami, 4 yıldır devam eden restorasyon çalışması ile eski görkemine kavuşuyor.

800 Yıllık Cami Eski Görkemine Kavuşuyor

Tarihi tam olarak bilinmemekle beraber çok az sayıdaki yazılı kaynakta Artuklu hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından 13. yüzyıl başlarında yapıldığı ifade edilen ve zamanla harabeye dönen tarihi caminin yeniden ayağa kaldırılması için Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2016'da restorasyon çalışması başlatıldı.

Günümüze orijinal olarak sadece taç kapısı ve iki mihrabı ile temel kalıntıları ulaşabilen cami, taç kapısının üzerinde yer alan ancak tahrip olduğundan günümüze ulaşmayan iki aslan figürü kabartmasından dolayı halk arasında Arslanlı Cami olarak da biliniyor.

Temel kalıntılarından cami ve medreseden oluşan bir külliye olarak tasarlanıp inşa edildiği tespit edilen caminin Malatya Vakıflar Bölge Müdürlüğü koordinesinde 4 yıldır süren restorasyonunun yılsonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Caminin hem turizme kazandırılması hem de ibadete açılması planlanıyor.

Malatya Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Doğan, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Vakıflar Genel Müdürlüğünün son 17 yılda ülkedeki kültür varlıklarını restore edilerek yeniden ayağa kaldırılması ya da doğal sebeplerle hasar görenlerin onarılarak turizme kazandırılması noktasında önemli çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Bu kapsamda tarihi Harput Mahallesi'nde Artuklu dönemini yansıtan 800 yıllık Esadiye Camisi'ni yeniden eski görkemine kavuşturmak için restorasyon çalışması başlattıklarını aktaran Doğan, "Artuklu dönemi Fahrettin Arslan döneminde yapılmış bir yapımızdır." dedi.

DOĞAN: "GELECEK NESİLLERE BIRAKACAĞIZ"

Doğan, caminin iç ve dış mimarisi ile yapıldığı dönemin kültürünü yansıtması bakımından önemli bir cami olduğunu dile getirdi.

Yaklaşık 4 yıldır devam eden restorasyon çalışmasında sona gelinen camiyi yıl sonu itibariyle hem turizme hem de uygun görülmesi halinde ibadete açmayı planladıklarını aktaran Doğan, şöyle konuştu:

"Burada 2012 yılında, yapının daha özgün mimarisini ve temel izlerini belirlemek, medrese bölümü ile cami arasında her hangi başka bir yapı daha var mı yok mu diye öncelikle bir kazı çalışması yaptık. Kazı çalışmasında yapı ile alakalı bağlantılı başka bir temel izine rastlanmadı. Bunun üzerine caminin restorasyon projesini hazırladık ve restorasyon sürecini başlattık.

Buradaki yapıyı ayağa kaldırırken hemen bitişiğindeki Ahi Musa Türbesi'nin restorasyonunu da ihaleye dahil ettik. 2020 yılı sonunda restorasyon çalışmalarını bitirmeyi hedefliyoruz. Bu şekilde temel kalıntıları üzerinde olan bir yapıyı bir ecdat yadigarını ayağa kaldırıyoruz, bunu da gelecek nesillere bırakacağız, bununla alakalı çalışmaları hızlı bir şekilde yapıyoruz. Harput'un en önemli eserlerinden biri, inşallah bu eserimizi de Elazığ ve ülke turizmine kazandıracağız."

DOĞAN: "NEREDEYSE EL ATMADIĞIMIZ BİR ESERİMİZ KALMADI"

Doğan, temel kalıntılarından yola çıkarak aslına uygun bir şekilde restorasyonunu yaptıkları caminin taç kapısı üzerinde bulunan iki arslan kabartmasının yıllar önce tahrip edilmiş olmasından dolayı bunların şekli ile ilgili bir belgeye ulaşamadıklarını kaydetti.

Bu nedenle orijinal şeklini bilmedikleri aslan kabartmalarına taç kapıda yer vermediklerini aktaran Doğan, şunları kaydetti:

"Bu tarihin yapıların ayağa kaldırılması, kültür varlıklarının ülkeye kazandırılması noktasında bakanlığımız tüm gücüyle çalışıyor. Biz de Vakıflar Genel Müdürlüğümüz olarak Türkiye genelinde bugüne kadar 7 binden fazla eseri ayağa kaldırdık. Biz de kendi bölgemiz olarak Tunceli, Elazığ ve Malatya'da neredeyse el atmadığımız bir eserimiz kalmadı. Hemen hemen birçok yapımızın restorasyonunu tamamladık. Bölge olarak bugüne kadar 100 milyon liranın üstünde restorasyonlara bir harcama yaptık. Çalışmalarımızı tüm hızıyla devam ettiriyoruz."

banner107
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yine Komik Bir Başlık
Yine Komik Bir Başlık - 6 ay Önce

Çok doğru el atılıyor ama sonu gelmiyor. Mesela Belediye bünyesinde kurulan Kudeb diye bir birim 4 sene önce, Hoca Hasan Hamamı, Dere Hamamı, Kale Hamamı, Çahpur Çeşmesi, Sarahatun mahallesi, Kızıl Kilise, Surp agop kilisesini kazdı öylece bıraktı bu eserler son depremde zarar gördü, eğer böyle el atılıyorsa atılan bu el restorasyon için değil başka gayeler için

Vedat
Vedat @Yine Komik Bir Başlık - 6 ay Önce

Adı Arslanlı Camii ama restorasyonda kapıda olan Aslan kabartmalarına yer verilmemiş, kale girişindeki kabartmayı görse onuda halleder. adamın açıklamaları baştan sona skandallarla dolu.

Sorun mu Hangi İşe El atsan Yığınla
Sorun mu Hangi İşe El atsan Yığınla - 6 ay Önce

Restorasyon tabelasında bu yapının 2016 yılında restorasyonun başladığı, bitiş tarihi ise 2017 yılı olarak hedeflenmiş yıl oluyor 2021 Elazığ da tek bir medya bu iş neden bu kadar gecikti diye haber yaptı mı, yada Elazığ da adı olan kendi kayıp Kültür Turizm İl Müdürlüğü ne iş yapar diye sordu mu? Harput Unesco listesine girecek ama daha restorasyon bekleyen yığınla eserin halini araştıran oldu mu? Palu da 20 den fazla restorasyon bekleyen, Fırat havzasında restorasyon bekleyen çok eserin olmasına rağmen neden restore edilmediğini sorgulayan oldu mu? Turizm geliri Turist çekmenin önemli olduğunu idrak edecek hiç mi yetkili, siyasi yok sorgulayacak basın yok bu memlekette

Şark Kurnazlığı
Şark Kurnazlığı - 6 ay Önce

Bu kadar Turuncu gömlekli poz veren çalışan haber dışındaki zamanlarda da çalışmış olsaydı bu iş bu kadar uzamazdı. Harputa defalarca çıktım defalarca burayı da gördüm am çoğu zaman çalışan görmedim. Boşuna Şark Kurnazı sözü Elazığdaki birilerine bakarak mı söylendi.

Şaka Gibi
Şaka Gibi - 6 ay Önce

Malatya Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Doğan, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Vakıflar Genel Müdürü imiş bu vatandaşa sormak lazım el atmadığımız eser kalmadı derken bu memleket insanın aklıyla alay mı ediyorsun. Söylesene 17 yılda Elazığ da kaç eser restore ettin. Malatya Müdürü

Harput Taşocağı Cinayettir.
Harput Taşocağı Cinayettir. - 6 ay Önce

Kültür ve Tabiat varlıkları Bölge Müdürlüğü Diyarbakır da Vakıflar Bölge Müdürlüğü Malatya da bu iki kurumun Elazığ'a zerre kadar faydası yok, bırak tarihi eser restore etmeyi olanlara bile sahip çıkamıyorlar Hüseynik te yıkılan Tarihi Konak gibi, Harput da Tarihi ve Tabiatı yok eden Taşocağına bu kurumlar ne yapmıştır. Eser restore etmez, tahribata aldırmaz o zaman Elazığ neden buralara bağlı

AHMED
AHMED @Harput Taşocağı Cinayettir. - 6 ay Önce

KESİNLİKLE YORUMUNUZA KATILIYORUM .BU YIL TAŞOCAĞINDAN KALKAN TOZ BULUTUBAHÇELERDE KANSER ETKİSİ YARATTI.BUNU CİMERE YAZALIM HEMEN BURADAN TÜM GAGGOLARA DUYURUYORUM.

Nusret
Nusret - 6 ay Önce

El atmadığımız eser kalmadı diyen Malatya Müdürü, uzağa gitmene gerek yok, şöyle Esediye camiinin kapısından elli adım atıyorsun çatalkaya vadisi içine bir bakıyorsun Esediye Hamamı , oraya el atılmış bir hal var mı?

Haluk
Haluk - 6 ay Önce

Biz de kendi bölgemiz olarak Tunceli, Elazığ ve Malatya'da neredeyse el atmadığımız bir eserimiz kalmadı. Hemen hemen birçok yapımızın restorasyonunu tamamladık. Müdür yemin et, El atmadık eser kalmadı derken yıkılmaya yüz tutan eserlerin yanında el atıp poz vermekten mi bahsediyorsun. Peki bunlar ne1-Dere Hamamı (Kızıl Hamam) 2-Esedidiye Hamamı 3-Kale Hamamı 4-Hoca Hasan Hamamı 5-Çahpur Çeşmesi (restorasyonu beklemede) 6-Surp Agop Kilisesi 7-Surp Garabed Kilisesi (Kızıl Kilise) 8-Kale Restorasyonları 9-Kale kazıları 10-Kale içi eser restorasyonları 11-Tadım Kalesi 12-Tadım Venk Surp Azdvadzin Manastırı 13-Şahinkaya Surp Kevork Manastırı 14- Harput Sarahatun Mahallesi 15-Huh Kalesi 16-Aksaray Konak restorasyonları 17-Hüseynik yakın dönem yapı restorasyonları ve tarihi mekan dönüşümü 18-Elazığ Merkez Protestan Kilisesi

İstersen Palu ve Baskil de olanları da sayalım

İsmet
İsmet @Haluk - 6 ay Önce

Adamın Elazığ'ın tarihi eserlerinden haberi haberi var mı merak ettim.

Harput Unesco Yolunda mı?
Harput Unesco Yolunda mı? @Haluk - 6 ay Önce

Elazığ da restorasyon bekleyen onlarca tarihi eser var. Müdür el atmadığımız tarihi eser kalmadı derken Malatya yı kastetmiş olmalı

Müdürün Yeşil Kürkü
Müdürün Yeşil Kürkü - 6 ay Önce

El atmadığın eser yoksa bunlar ne
Palu (Şimşat) Kalesi, Palu Ulu Camisi, Merkez Camisi, Alacalı Mescit, Cemşit Bey Mescidi ve Türbesi Cemşit Bey Türbesi ve Mescidi, Alacalı Mescit, Merkez Cami, Ulu Cami, Küçük Cami, Seydili Köyü Cami, Ekinözü habab kilisesi, Tarihi Kilise, Surp Boghos Vank Kilisesi, Kindik Kilisesi, Kindik Hamamı , Alacakaya Kervansarayı , Sekrat Konağı , Baskil Tomisse kalesi, Massara Kalesi, Mor Ahron Manastırı, Keban Denizli Kervansarayı

İsmet
İsmet @Müdürün Yeşil Kürkü - 6 ay Önce

Adamın Elazığ'ın tarihi eserlerinden haberi haberi var mı merak ettim.


SIRADAKİ HABER

banner103