ABD’den Gelen Yağlar Elazığ’da Okulun Çatı Katında Bulundu!

Amerika Birleşik Devletleri tarafından 2. Dünya Savaşı'ndan sonra "Marshall Yardımı" adı altında gönderilen sadeyağlar, depremden dolayı tahliye edilen Elazığ Ağın ilçesinde hizmet veren Öğretmen Abdullah Lütfü İlkokulu’nun çatı arasında ortaya çıktı.

ABD’den Gelen Yağlar Elazığ’da Okulun Çatı Katında Bulundu!

24 Ocak’ta meydana gelen merkez üssü Sivrice olan 6.8’lik depremde birçok okul ağır hasar almış ve yıkımına başlanmıştı.

Ağır hasar alan okullardan biri de Elazığ Ağın ilçesinde hizmet veren Öğretmen Abdullah Lütfü İlkokulu’ydu.

1960’lı yıllarda yapımı tamamlanan ve bugüne kadar eğitime devam eden okulun tahliyesi ve yıkım işlemleri Ağın Belediyesi tarafından yapılıyor.

Geçtiğimiz günlerde tahliyesine başlanan okulun çatısı söküldüğü sırada belediye işçileri tarafından yaklaşık 70 adet teneke kutularda saf yağ bulundu.

BU ÜRÜNLERİN TÜKETİMİ ZORUNLU KILINMIŞ

Başta ne olduğu bilinmeyen bu kutuların, yapılan araştırmada ABD’nin hibe ettiği ürünlerden biri olduğu anlaşıldı.

2. Dünya Savaşından sonra 1950’li yıllarda ABD, elindeki ürünleri “Marshall Yardımı” adı altında Türkiye’ye hibe etmiş, süt tozu, un, şeker, margarin yağ, peynir gibi gıdalar, bu yardım adı altında gelen ürünlerden bir kaçı…

Bu gıdaların okullarda tüketilmesi de dönemin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirilmiş.

Öğretmen Abdullah Lütfü İlkokulu deposunda ortaya çıkan bu yağ kutuları da ABD’nin “Marshall Yardımı”yla hibe ettiği ürünlerden biri.

USLU: BİR NESİL BU ÜRÜNLERİ TÜKETMİŞ

Okulun yıkım işlemleri sırasında çatı arasında yaklaşık 70 tane yağ kutularının olduğunu belirten Ağın Belediye Başkanı Ali Uslu konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada, “Kutunun üstünde tarih yazmıyor. Ancak kutunun üstünde yapılan açıklamada şöyle yazıyor: “Eritilmiş sadeyağ, Amerika Birleşik Devletler halkı tarafından hediye edilmiştir. Satılamaz ve değiş tokuş yapılamaz.” Bu kutu, ilkokulun yıkımı esnasında çatı arasında çıkan bir ürün. Ağzını açmadık, üstünde tarih falan da yazmıyor ama anladığımız kadarıyla en az 50 yıllık bir yağ olması lazım. Daha önceden de bu şekilde süt tozunun okullarda dağıtıldığı biliniyor. Araştırmalarımıza göre pek sağlıklı olmamasına rağmen bir nesil, bu gıdalarla beslenmiş, bu ürünleri tüketmiş. Elimizde 60-70 tane var. Bunu neden saklamışlar bilmiyoruz ama araştırmasını yapacağız” dedi.

VİDEO:

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2020, 14:16
banner107
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şevket
Şevket - 12 ay Önce

Güzel bir keşif olmuş. Evet, o yağlar "Marshall Yardımı" veya "Marshall Planı" olarak adlandırılan dönemde ABD tarafından Türkiye'ye gönderilen yağlar. Yağ dışında daha nice ürünler var. "Marshall Planı" nedir, kimin döneminde olmuştur, o dönemde başka neler yaşanmıştır, bilmeyenler mutlaka araştırsınlar.

Yaşlı kurt
Yaşlı kurt - 12 ay Önce

60 yıl çatıya çıkan olmamış, deprem olmasa kimse farketmeyecek, acaba hiç mi akmadı, 70 teneke tereyağı heba edilmiş. Daha neler boşa gitmedi. Hala daha gidiyor, Basiretsiz idarecilerden Allah hesabını soracak.

O
O - 12 ay Önce

Asıl şunu sormak lazım. Çocuklarımıza niye fazladan aşı yapıyorlar. Şimdilerde aşı ile aynı işi yapıyorlar

Tarık
Tarık @O - 12 ay Önce

O Bey büyük oyunu görmüş.

.
. @O - 12 ay Önce

Yaptırma.Çocuğun Kızamık olsun. Hepatit olsun. Menejit olsun. Verem olsun. Su çiçeği olsun. Boğmaca olsun. Çocuk felci olsun.
Zamanında bunlardan binlerce çocuk ölüyordu. Şimdi yok denilecek kadar az. Niye acaba? Çünkü aşısı bulunmuş.

Mf
Mf - 12 ay Önce

İkili anlaşmalar neticesinde hibe edildiği belli olan bir ürün. Neden saklandığından ziyade, içeriğinin bilimsel yöntemlerle dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. il yöneticileri üniversitelere çağrı yaparak bilimsel araştırmalara yol açmalıdır.

Murat k
Murat k - 12 ay Önce

1.elimizde 60-70 tane var ne demek net rakam zormu çok saçma.
2.acilem incelenmesi lazım içerik olarak o dönemin kullananları testen sağlık kontrolünden geçmeli.
3.zorunlu kullanılması akıllara zarar niye bu kadar guvenmisler.ne zor adamlar günler geçirmiş güzel ülkem ne yokluklar gormus onca varlik içinde.

SIRADAKİ HABER

banner103