Ahde Vefa Derneği Tarafından “Kürt Sorunu” Konferansı Düzenlendi

Ahde Vefa Derneği, “Kürt Sorunu” adlı konferans düzenledi. Konferansı Avukat İrfan Sönmez verdi.

Ahde Vefa Derneği Tarafından “Kürt Sorunu” Konferansı Düzenlendi

Ahde Vefa Derneği, üyelerine yönelik konferans düzenledi. Dernek binasında düzenlenen “Kürt Sorunu” adlı konferansı, avukat İrfan Sönmez verdi.

Ahde Vefa Derneği Başkanı Burhanettin Özdoğan, düzenledikleri konferansla ilgili bilgi verdi.

Burhanettin Özdoğan, “Bugünkü sohbet konumuz; Kürt sorunumu? devletleşme sorunumu? Sohbetçimiz İrfan sönmez sohbet edecektir. Sohbetlerimiz soru cevap şeklinde geçecektir” dedi.

Avukat İrfan Sönmez,1970’li yılların ortalarından itibaren Kürt sorununun terörle birlikte konuşulduğunu ifade etti. Sönmez, kimilerine göre sorunun demokrasi; kimilerine göre ise bölgede ekonomik sıkıntıların var olmasından dolayı Kürt sorununun oraya çıktığını söyledi. Sönmez, sorunun Türkiye sorunu olduğunu söyledi.

“BU MESELEYİ TARTIŞIRKEN PARTİSİZ OLARAK TARTIŞMAMIZ LAZIM”

Avukat İrfan Sönmez, “Uçtan uca savrulan politikalar bir gün yaptığını birkaç gün sonra yıkan siyasetlere hep beraber şahit olduk gördük. Bu meseleyi tartışırken bir defa partisiz olarak tartışmak lazım. Bu şu veya bu partinin meselesi değildir. Bu Türkiye’nin meselesidir. Türk milletinin meselesidir, hepimizin meselesidir. Eğer bu meselelere parti cemaat, tarikat, lider perspektifinden bakarsanız hem yanlışlarınızı göremezsiniz hem yapılan eleştirilerden istifade edemezsiniz. Hem de bu problemi çözecek zihinsel performansı ortaya koyamazsınız. Maalesef Türkiye’de bu tip devlet meselesi, millet meselesi olması gereken konulara hep siyasetin dar kalıpları içerisinde bakılmış, farklı düşünenler ya susturulmuş ya ötekileştirilmiş. Bir şekilde bu probleme katkı sunmaları engellenmiştir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2017, 20:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7