Ahde Vefa Derneği’nde “Sovyetler Birliği Uygulamaları ve Türklük” Anlatıldı

Ahde Vefa’da üyeleri için farklı konuklarla programlarına devam ediyor. Derneğin bu haftaki konuğu Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Buran oldu.

Ahde Vefa Derneği’nde “Sovyetler Birliği Uygulamaları ve Türklük” Anlatıldı

Ahde Vefa Derneği’nde sohbet programları devam ediyor.

Ahde Vefa Derneği Başkanı Burhanettin Özdoğan, Sovyetler Birliği uygulamaları ve Türklüğünün anlatılacağını aktardı.

ÖZDOĞAN: İŞİNİN EHLİ İNSANLARI YETİŞTİRMEYE MECBURUZ

Başkan Özdoğan, “Büyük Türk milletinin şanlı tarihine laik olabilmek bizlere emanet olan bu kutsal vatanımız yüce dinimiz mavi göklerin süs şehitlerimizin örtüsü şanlı ay yıldız bayrağımızı koruyup gelen nesillere aktarabilmektir. Fikri hür vicdanı hür nitelikli işi yapan dürüst ve ahlaklı, israf etmeyen işinin ehli insanları yetiştirmeye mecburuz” dedi.

Sohbet programının konuğu ise Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Buran oldu.

Prof. Dr. Buran, Sovyetler Birliği uygulamaları ve Türklüğü hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

BURHAN: TÜRKLER ÇOK ÇEŞİTLİ BASKILARA KIYIMLARA MARUZ KALDILAR

Burhan, “Bugünkü konferansımızın konusu Sovyetler Birliği uygulamaları bağlamında Türkler ve Türklük. Sovyetler birliği kurulduktan sonra Türk nüfusunun büyük bir bölümü Sovyetler Birliğinin sınırları içerisinde kaldı. Ve buradaki Türkler çok çeşitli baskılara kıyımlara maruz kaldılar. Bugün bu konuşmada Sovyetler Birliği uygulamalarının nedenleri nelerdi, hangi sebeplerle bu baskı ve kıyım uygulandı, sonuçları Türklere nasıl yansıdı, Türklerin Sovyetler Birliği döneminde aldıkları bir kısım ideolojik neticesinde günümüze bunu nasıl yansıttılar ve günümüzde bunlar hangi sorunlar şeklinde devam ediyor. Bunlar bir bağlantı içerisinde konuyu değerlendireceğiz” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109