Ahıska Türkleri Elazığ’da

Ukrayna’da devam eden çatışmalarda Herson kentinde mahsur kalan Ahıska Türkü vatandaşların güvenliğini sağlamak için Türkiye’ye tahliye işlemleri devam ediyor. Bu kapsamda 180 Ahıska Türkü bugün Elazığ’a getirildi.

Ahıska Türkleri Elazığ’da

Ukranya ve Rusya arasında devam eden savaşında Herson kentinde mahsur kalan Ahıska Türkleri için Türkiye’ye tahliye işlemleri devam ediyor.

Bu kapsamda 180 Ahıska Türkü’nü taşıyan uçak bugün saat 21.10’da Elazığ Atatürk Havalimanına iniş yaptı.

Ahıska Türklerini, Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, Elazığ İl Emniyet Müdürü Celal Sel, Elazığ İl Jandarma Komutanı Ali Yıldız, Elazığ İl Müftüsü Selami Aydın ve bir grup heyet karşıladı.

Ahıska Türkleri, 24 Ocak 2020 depreminin ardından Elazığ’da yapılan Aşağıdemirtaş Geçici Konaklama Merkezine yerleştirilecek.

Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman yaptığı konuşmada, tahliyelerin devam edeceğini belirterek Ahıska Türklerine ev sahipliği yapacağını kaydetti.

TORAMAN: BİZLER ONLARIN YANINDA OLACAĞIZ

Vali Toraman, “Ukrayna’daki karışıklıklardan dolayı ateş altında kalan Ahıska Türklerini soydaşlarımızı devletimiz büyük bir diplomatik başarı göstererek bugün itibariyle ilimize tahliyelerini gerçekleştirmiş bulunuyor. İlk uçağımız bugün itibariyle Elazığ Havalimanına inmiş bulunuyor. İmkanlar dahilinde sevkiyatlar devam edecek. Soydaşlarımıza bizler ev sahipliği yapacağız. Ahıska Türkleri tarih boyunca zulüm görmüş bir topluluk. Bu defada böyle bir zorlukla karşılaştılar inşallah bizler onların yanında olacağız. Onlar artık kendi evlerindeler onları misafir edeceğiz ortalık düzelene kadar. İnşallah kardeşliğimizin gereğini yerine getireceğiz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2022, 20:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Elazığlı
Elazığlı - 3 hafta Önce

Soydaşlarımız hoş gelmişler.

Ercan
Ercan - 3 hafta Önce

Şehir olarak soydaşlarımızı en güzel şekilde ağırlamalıyız. Eminim onlar da tam tersi olsaydı aynısını yaparlardı. Suriyeli misafirlerimizinde misafirlikleri bir an evvel biter de vatanlarına dönerler.

Yusuf kaya
Yusuf kaya - 3 hafta Önce

Atıp tutmayın adamlarda türk

Sayın valim
Sayın valim - 3 hafta Önce

Sayın valim siz asil bir insansınız, gelen soydaşlarımızı bizzat karşılamanız gurur verici.

Mehmet
Mehmet - 3 hafta Önce

Biz siz eksiktiniz. Surıyeler Afganlar pakıstanlılar gelin. Biz aciz zaten. Bunlar ekonomi şartlarını gördümü kaçar biz nereye düştük derler Bizi düşünen yok önce Canan. Tamam insanlık güzel birsey ama halıkını düşün bee acız ACIZ. BİR BABA OLARAK ölmek nedir bilirmisin sen vali 3 yasındakı oğlun senden birsey istıyor alamamak Kötü yolamı düselım ekmek götürmek derdim evime

Kral 23
Kral 23 - 3 hafta Önce

Bu üljeyi bitiridniz halk fakir millet aç suriyeli yetmez gibi ukraynanıları getirin sandik gelevek akp gidecek geliyor gelmekte olan

Derya doğan
Derya doğan - 3 hafta Önce

Nasıl ıytoplayacaklarını şaşırdılar suriyeli pislikler yetmiyordu sanki

ErenSu
ErenSu - 3 hafta Önce

Ukrayna ne zaman 'UKRANYA' oldu ?

SIRADAKİ HABER

banner109

banner117