AK Parti Çalışmalarında Sona Geliyor

Partilerin Yüksek Seçim Kurulu’na listelerini vermelerinin son günü olan pazartesiye kadar AK Parti’de liste heyecanı sürecek. MHP’nin aksine AK Parti listelerini YSK’ya verdikten sonra açıklayacak. AK Parti’de mevcut bakan, genel başkan yardımcısı ve parti yöneticisi olan, ayrıca seçmende karşılığı bulunan “ünlü isimlerin” illere liste başı olarak dağıtılacağı dile getiriliyor.

AK Parti Çalışmalarında Sona Geliyor

24 Haziran seçimlerine kısa bir süre kara partilerdeki liste merakı da yavaş yavaş sona eriyor.

CHP’nin Elazığ Adayının belli olmasının ardından MHP’de listelerini açıklamış ve Elazığ’daki Milletvekili adayları belli olmuştu.

Şimdi gözler AK Parti’de AK Parti’nin Elazığ’da 74 aday adayı vardı. Genel merkez çalışmalarını tamamladı ve alt komisyon ile orta komisyonun çalışmaları sonucunda 74 sayısı 19’a düşürüldü.

 

ERDOĞAN, YILDIRIM VE SORGUN

Edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve AK Parti Seçim İşleri Başkanı Ahmet Sorgun’un katıldığı milletvekili liste hazırlıklarına zaman zaman Seçim Koordinasyon Kurulu Başkanı ve bazı genel başkan yardımcıları da dahil oluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, listeleri iki önemli açıdan değerlendirdiği belirtiliyor.

“Meclis’te güçlü bir ekip kurmak” ve “halkı ikna edecek ve dolayısıyla TBMM’de çoğunluk sorunu yaşatmayacak” bir liste hazırlamanın planlandığı ifade ediliyor. Bu nedenle, illerde liste başlarına kamuoyunun iyi tanıdığı popüler isimlerin konulacağı ve böylece seçmene güçlü mesaj verilmeye çalışılacağı belirtiliyor.

 

HER İLE ÜNLÜ İSİM

Mevcut bakan, genel başkan yardımcısı ve parti yöneticisi olan, ayrıca seçmende karşılığı bulunan “ünlü isimlerin” illere liste başı olarak dağıtılacağı dile getiriliyor. Erdoğan’ın listeler için “iş yapan, üreten, çalışkan ve sadakata önem veren isimler” değerlendirmesi yaptığı kaydediliyor. AK Parti yönetiminin listeye alınacak gençler ve kadınları seçerken de aynı kriterlere göre belirlediği belirtiliyor.

 

ELAZIĞ İÇİN DE ÜNLÜ BİR İSİM GÜNDEMDE

Ankara kulislerinden alınan bilgilere göre AK Parti’nin Elazığ için düşündüğü “Ünlü İsim” Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu. Alınan bilgilere göre Sarıeroğlu’nun Elazığ’dan milletvekili adayı gösterilmesi düşünülüyor. Yeni sisteme göre Milletvekilleri bakan olamıyor. Yani Bakan Sarıeroğlu Elazığ’dan milletvekili adayı gösterildiğinde ve seçildiğinde bakanlık görevini kaybetmiş oluyor.

 

MERAKLI BEKLEYİŞ

Listelerin son hali konusunda bilgi almaya çalışan milletvekillerini ise heyecan sardı. Vekiller, son iki günden bu yana durumlarını öğrenmek için sık sık parti yöneticisi, bakan ve cumhurbaşkanlığı danışmanlarını yokluyorlar. Ancak bu kez çalışmanın dar kadro ile yürütülmesinden dolayı bilgiye ulaşma konusunda zorluk yaşanıyor. TBMM’nin kapanmasına karşın pazartesi günü listelerin açıklanması ve 24 Mayıs’ta partinin seçim beyannamesi toplantısı yapılana kadar tüm milletvekilleri Ankara’da kalacak.

 

LİSTEYE GİREMEYENLER DEĞERLENDİRİLECEK

AK Parti’nin listelerinde yer almayacak bazı ünlü isimlerin olduğu da iddia ediliyor. Bunların Cumhurbaşkanlığı’nda veya bakan olarak değerlendirileceği, bazı isimlere ise Cumhurbaşkanlığı’nın yeni teşkilat yapısında görev verileceği belirtiliyor. Son bir aydan beri uyum çalışmalarını yürüten Efkan Ala’nın listeye konulmayacağı, bakan yapılmazsa, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı görevini üstlenebileceği öne sürülüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103