AK Parti Grup Başkan Vekili Uslu Açıklamalarda Bulundu

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un, Elazığ’ın “Afet Bölgesi” ilan edilmesi için meclise sunduğu araştırma önergesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşüldü. Konuyla ilgili AK Parti Grubu adına Antalya Milletvekili Atay Uslu açıklamalarda bulundu.

AK Parti Grup Başkan Vekili Uslu Açıklamalarda Bulundu

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un TBMM’ye sunduğu “Elazığ Afet Bölgesi” ilan edilmesi yönündeki önerge mecliste görüşüldü.

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Antalya Milletvekili Atay Uslu önerge ile ilgili açıklamalarda bulundu.

USLU: ORADA YAPILAŞMA OLMAZ

AK Parti Grubu adına önerge ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Antalya Milletvekili Atay Uslu, “CHP bugün bir önerge verdi. Önergesinde diyor ki bölgeyi “afet bölgesi” ilan edelim veya “afete maruz bölge” olarak ilan edelim. Bir terminoloji sorunu var. Bu sorun 2011’de de vardı bugünde var. “Afet bölgesi”, “afete maruz bölge” ve “genel hayatı etkinlik” kavramı birbirine karıştırılıyor. 7269 sayılı kanunun 2. ve 3. maddelerinde “afete maruz bölgeler” tanımlanır. Bir lokasyon “afete maruz bölgenin” ilan edilirse orada yapılaşma olmaz, ikamet ve iskan olmaz, yasak getirilir. Bölgenin tüm durumu imara işlenir. Riskli alan olarak belirlenir ve o afet bölgesinde artık bir daha yapılaşma, vesaire olmaz. Yani hayat orada durur. Dolayısıyla “afete maruz bölge” veya “afet bölgesi” ilan etmek kesinlikle kanunlarımız açısından da ortadaki durum açısından da yanlıştır. Böyle bir şey de yoktur zaten” ifadelerini kullandı.

USLU: DÜNYADA BUNDAN DAHA HIZLI DEPREME MÜDAHALE SÜRECİ YOKTUR

Atay Uslu, “2011 Van depreminde CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ifade etmişti. Yine 10 yıl sonra aynı terminolojiyi ifade ifade ediyorlar. Bu durum yanlış bir durumdur. “Afete maruz bölge” niye ilan edilir? Bir yerde sel vardır, çığ vardır veya başka bir risk vardır. O bölge “afete maruz bölge” olarak ilan edilir ve orada yerleşim yeri olmaz. Kanunda bu yok. Burada olması gereken; bir bilgi eksikliği var. “Afete maruz bölge” değil. Bu bilgi terminoloji eksikliğini düzeltelim. Biz afet kanununa göre yapılması gerekenleri bugüne kadar yaptık. Genel hayata etkililik kararını aldık ve Malatya Elazığ’ın belli bölgeleri için bu kararları ilan ettik. Ettik ve bundan sonra depremle ilgili her türlü çalışmayı yaptık. Depremde asıl olan arama kurtarma ve ilk yardım faaliyetidir. Bu Türkiye’nin başarısıdır. Hepimizin başarısıdır. Dünyanın en hızlı depreme müdahale edilen süreci Elazığ depremidir. Arama kurtarma faaliyetleri açısından ve özellikle il yardımda. Dünyada bundan daha hızlı depreme müdahale süreci yoktur. Burada belediyeler bulundu, kamu kurumları bulundu, burada herkes bulundu. Buna karşı çıkacak bir durum yok” şeklinde konuştu.

VİDEO

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nihat Yıldırım
Nihat Yıldırım - 8 ay Önce

7269 sayılı kanun Madde 3 - (Değişik: 2/7/1968 - 1051/1 md.)
İkinci maddeye göre ilan edilen afet bölgelerinde yeniden yapılacak, değiştirilecek, büyütülecek veya esaslı tamir görecek resmi ve özel bütün yapıların tabi olacağı teknik şartlar, Bayındırlık Bakanlığının mütalaası da alınarak İmar ve İskan Bakanlığınca hazırlanacak bir yönetmelikle tespit olunur. Belediye hudutları ve varsa mücavir sahalar dahilinde ilgili belediyeler, bunun dışında kalan yerlerde vali ve kaymakamlar bu yönetmelik esaslarının uygulanmasını sağlamakla yükümlüdürler. Yönetmelik esaslarına aykırı olan yapılar hakkında; yukarda belirtilen merciler tarafından sahiplerine tebligat yapılarak, en çok 3 aylık süre içinde hatanın ve tehlikeli durumun giderilmesi bildirilir.Verilen süre içinde sahiplerince ıslah edilmiyen bina veya bina kısımları belediye hudutları ve mücavir saha dahilinde belediye encümenlerince diğer yerlerde ise il veya ilçe idare kurullarınca, yıkma parası yıkıntı malzemesinden karşılanmak, yetmemesi halinde kalan kısmı afetler fonundan tamamlanmak üzere yıktırılır.

İmar ve İskan Bakanlığı bu konuda gerekli kontrol ve denetime yetkilidir.

Yer kayması, kaya düşmesi, çığ gibi afetlere uğrıyabilecek meskün yerlerde alınacak önleyici tedbirler İmar ve İskan Bakanlığınca, su baskınına uğrıyabilecek yerlerde ise, Devlet Su İşlerinin bağlı bulunduğu bakanlıkça alınır. Bu işlere ilişkn ödenek, tedbirleri almakla görevli bakanlıkça karşılanır.

Elazığlı
Elazığlı - 8 ay Önce

Vay memleketim size oy verdik sağolun çok güzel karşılığını aldık

yorgun gakko
yorgun gakko - 8 ay Önce

diyarbakir hakkari mardin veya şırnak olsaydi tıpış tıpış yapacaktınız....nasıl olsa elazigda koyun sürüsü fazla

yorgun gakko
yorgun gakko - 8 ay Önce

kusura bakmayin ama suc 5 milletvekilinde degil bizde basta ben...

Bahadır
Bahadır - 8 ay Önce

Erzincan ve Düzce Depreminden sonra özel kanunlar çıkarılmıştı. Elazığ içinde Ulaşımı, altyapıyı,kentsel dönüşümü, sanayi, ticaret, vergi, sgk, enerji borçlarını Yazıkonak ve Hankendinin ilçe olmasını sağlayacak, belediye gelirlerini ve ödenekleri artıracak, devam eden projeleri hızlandıracak özel kanun lazım

SIRADAKİ HABER

banner7